Evropski parlament je včeraj sprejel tri nove resolucije s področja človekovih pravic. Tokrat se je zaradi kršitev temeljnih pravic močno obregnil ob Turčijo, Kitajsko in Irak.

Prizor iz Evropskega parlamenta (foto: FB European Parliament)
Glede Turčije so poslanci Parlamenta EU izrazili globoko zaskrbljenost zaradi nenehnega slabšanja demokratičnih standardov v Turčiji in napadov na neodvisne novinarje, aktiviste in člane opozicije. Posebej so omenili primer Bülenta Mumaya in pozvali turške oblasti, naj takoj umaknejo obtožbe zoper njega in vse samovoljno priprte medijske delavce, politične nasprotnike, zagovornike človekovih pravic, javne uslužbence ter akademike.
»Evropski poslanci obžalujejo zapleten splet zakonodaje, ki sistematično utiša in nadzoruje novinarje, in obsojajo novo “uredbo o tujih agentih”, ki naj bi bila uvedena do konca leta 2024. Parlament poziva turške oblasti, naj ponovno vzpostavijo neodvisnost pravosodja, spoštujejo svobodo tiska in zagotovijo skladnost z mednarodnimi obveznostmi na področju človekovih pravic,« so zapisali v izjavi za javnost Parlamenta EU.
Nato se s podobnimi zahtevami posvetili Kitajski, kjer so najprej omenili kršenje pravic turkmenske manjšine Ujgorov, zlasti dobitnika nagrade Saharova leta 2019 Ilhamama Tohtija in Gulshana Abbasa. Potem so zahtevali takojšnjo in brezpogojno izpustitev vseh, ki so samovoljno pridržani na Kitajskem in nazadnje so še strogo obsodili kršitve človekovih pravic Ujgurov, prebivalcev Tibeta, Hong Konga, Macaa in celinske Kitajske.
»Resolucija zahteva, da se zaprejo vsa taborišča za internirane osebe, in obsoja politiko zlorabe, intenziven nadzor, prisilno delo, sterilizacijo, ukrepe za preprečevanje rojstev in uničenje ujgurske identitete, kar pomeni zločine proti človeštvu in predstavlja resno tveganje za genocid,« so bili jasni evro-poslanci. Nazadnje pa je prišel na vrsto še Irak, kjer so se v nevarnosti znašle temeljne pravice žensk.
Parlamentarci iz EU so pozvali kolege iz iraškega parlamenta, naj nikakor ne sprejmejo še bolj radikalne uporabe šeriatskega prava, ampak naj se raje odločijo za nacionalni akcijski načrt za odpravo otroških porok in kriminalizacijo posilstva v zakonu, se posvetijo tudi boju proti nasilju v družini ter poskrbijo za povečanje pravic žensk in deklet v skladu s Konvencijo ZN o odpravi vseh oblik diskriminacije glede na spol.