V Južni Koreji so se včeraj začela pogajanja o Svetovnem sporazumu o plastiki. Radi bi namreč dosegli dogovor o globalnem instrumentu za reševanje velikega skupnega problema celega planeta – onesnaževanja s plastiko.
V mestu Busan v Južni Koreji so se pričela o pogajanja o novem Svetovnem sporazumu o plastiki. Namen teh mednarodnih pogovorov, ki bodo trajali do 1. decembra, je pripraviti skupni dogovor o vzpostavitvi globalnega instrumenta za reševanje problema onesnaževanja s plastiko. Evropska unija si skupaj s preostalimi partnerji iz skupine G20 želi zaključiti pogajanja že do konca leta 2024.
»Med prednostnimi nalogami EU za učinkovit sporazum je zmanjšanje proizvodnje primarnih plastičnih polimerov, prepoved namerno dodanih mikroplastik v izdelkih ter vzpostavitev strukture, ki celovito obravnava proizvodnjo plastike. EU bo zagovarjala tudi načelo ‘onesnaževalec plača’, po katerem bi morali glavni proizvajalci nositi del finančne odgovornosti za plastično onesnaževanje,« so pojasnili s Komisije EU.
Dodali so, da bo EU na pogajanjih poudarjala potrebo po pravno zavezujočih ukrepih, ki upoštevajo nacionalne okoliščine in državam zagotavljajo pravičen prehod. Ni potrebno posebej poudarjati, da je sprejetje pravno zavezujočega instrumenta za odpravo plastičnega onesnaževanja obenem ključna prioriteta akcijskega načrta EU za krožno gospodarstvo.
Podpis Svetovnega sporazuma o plastiki pa bi bil še bolj pomemben za okolje na planetu, za ljudi, ki živijo na njem, in za njihove potomce, za katere bi radi pustili precej bolj čist svet, kot je današnji, brez plastičnih odpadkov in onesnaženja zraka…