Včeraj so marsikje po svetu obeležili ‘Svetovni dan humanitarne pomoči’, oz. ‘Svetovni dan humanitarnosti’. S posebnim sporočilom za javnost so se oglasili z evropskem komisije in pa tudi s slovenskega zunanjega ministrstva. V Gazi pa se niti včeraj ni spremenilo prav nič – humanitarna katastrofa se nadaljuje, humanitarni delavci so ogroženi, civilisti umirajo…
Z Evropske komisije so ob ‘Svetovni dan humanitarne pomoči’ najprej spomnili na vse napore, ki jih tisoči humanitarnih delavcev po vsem svetu iz dneva v dan premagujejo za nesebično reševanje življenj. Potem pa so posebej poudarili, da se humanitarci pogosto srečujejo z velikimi nevarnostmi, saj svoje naloge opravljajo na vojnih območjih in območjih naravnih katastrof, kjer njihova lastna varnost ni zagotovljena.
Lansko leto 2023 je bilo doslej najbolj smrtonosno leto za humanitarne delavce in leto 2024 bo verjetno sledilo istemu grozljivemu trendu. Zato so tudi na Komisiji EU ugotovili, da besede niso dovolj in da je čas za akcijo. Od terorističnega napada Hamasa na Izrael in pričetka morije v Gazi je minilo več kot 10 mesecev, humanitarna katastrofa pa se tam samo še stopnjuje. Več kot 40.000 mrtvih, še več ranjenih, med njimi pa so tudi humanitarci.
»Zato je Evropska unija ustanovila pobudo ‘Protect Aid Workers’, da bi lokalnim humanitarnim delavcem, ki so med službovanjem postali žrtve napadov ali drugih varnostnih incidentov, pomagala s pravno pomočjo in s hitrimi finančnimi donacijami. Prvi tovrstni mehanizem je od februarja 2024 humanitarnim delavcem, ki potrebujejo podporo, razdelil 25 nepovratnih sredstev v vrednosti več kot 240.000 evrov.
V zadnjih letih smo bili priča uničujočemu trendu številnih držav k očitnemu nespoštovanju osnovnih norm mednarodnega humanitarnega prava (MHP) v konfliktih, v katere so vpletene. To zahteva odločno ukrepanje mednarodne skupnosti kot celote v obrambi MHP kot temelja mednarodnega reda,« so sporočili s Komisije EU in dodali, da je zaščita humanitarnih delavcev tudi pravna obveznost po MHP.
Ob ‘Svetovnem dnevu humanitarnosti’, ki je letos posvečen zaščiti civilistov in humanitarnih delavcev, spoštovanju mednarodnega humanitarnega prava in boju proti nekaznovanosti odgovornih za napade, je tudi slovensko Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) izrazilo zaskrbljenost nad grozljivim povišanjem smrtnih žrtev med humanitarnimi delavci, ki opravljajo neprecenljivo in plemenito poslanstvo ter rešujejo življenja v najtežjih razmerah.