Slavje moštva Barcelone po enem od zadetkov proti večnemu sovražniku iz Madrida (foto: Victor Salgado/fcbarcelona.com)
Največji obračun španskega nogometnega prvenstva med Barcelono in Realom je včeraj postregel z napeto predstavo, v kateri so se na koncu gladke zmage s 5:1 razveselili Katalonci. Morda je končni rezultat malce varljiv, saj je Real po zaostanku z 2:0 hitro napadel, zabil gol in bil nekajkrat na pragu izenačenja. Če bi ekipa iz Madrida tedaj zadela še drugič, bi se tekma najbrž obrnila drugače.
Toda, kdor ga ne da – ta ga dobi, pravi najbolj znano nenapisano nogometno pravilo in tako se je Barcelona v drugem polčasu derbija dobesedno znesla nad Realom. Katalonsko moštvo je zabilo še tri atratktivne gole in povsem ponižalo nasprotnika. Real je sedaj lestvici šele deveti, za vodilno Barcelono pa zaostaja za 7 točk. Španski mediji so se takoj po tekmi razpisali, da bo trener Madridčanov Julen Lopetegui še ta teden dobil odpoved. Za njegovega najverjetnejšega naslednika trenutno kotira Italijan Antonio Conte.
Conte je nedvomno uspešen trener, saj je v preteklosti osvajal naslove državnih prvakov z Juventusom in Chelseajem, kjer pa so mu letos poleti dali odpoved. Italijan velja za trenerja s trdo roko, zato ne presenča, da naj bi kapetan Reala Sergio Ramos že izjavil, da so odnosi v slačilnici bolj pomembni od imena trenerja. Resda je Real v zadnjm desetletju osvajal številne naslove z različnimi strategi na klopi, toda Ramosova izjava je še prilila bencin na ogenj madridske krize, saj je dodal tudi to, da si je spoštovanje igralcev potrebno prislužiti.
In če v Madridu vre, pa se je velik črv dvoma pojavil tudi marsikje v Barceloni. Real in Barca sta namreč odigrala prvi derbi brez svojih dolgoletnih največjih zvezdnikov Messija in Ronalda. Pri Realu je bila odsotnost Christiana opazna, saj njegov naravni nadomestek Bale tokrat ni dobil dovolj uporabnih žog in je bil skoraj neopazen. Pri Barceloni pa se odsotnost Messija sploh ni poznala – prej nasprotno.
Igra Barce je namreč ob odsotnosti poškodovanega Argentinca tekla precej hitreje, bila je bolj atraktivna in tudi bolj učinkovita. Nekaj akcij je bilo prav spektakularnih. Ker gre žoga hitreje od nog in ni namenjena pretežno enemu in istemu igralcu, je katalonska ekipa postala precej bolj nepredvidljiva in se je pred njo težje braniti. Zato so se začeli mnogi spraševati nekaj, kar je bilo še nedavno med navijači ‘blaugrane’ enako bogoskrunstvu: ali ne bi bilo bolje, če bi počasi začeli razmišljati o prodaji 31-letnega Lionela?