Radio Maribor je druga najstarejša radijska postaja v Sloveniji, čez mesec dni pa bo praznoval spoštovanja vrednih 80 let oddajanja. Prvič se je namreč kot Radio svobodni Maribor oglasil 11. maja 1945.

Današnji pogled v sodobne studie Radia Maribor (foto: SZK RTV SLO)
Že precej pred uradnim rojstnim dnevom so na Radiu Maribor Serijo pripravili posebno serijo dogodkov in oddaj, da dostojno proslavijo izjemnih 80 let predvajanja. S Službe za komuniciranje RTV Slovenija (SZK RTV SLO) so kor prvo med temi omenili rubriko ‘Bili so zraven’, v kateri vsak torek ob 8.30 znova povabijo pred mikrofone nekdanje mariborske radijke in radijce, da obnovijo spomine na stare čase.
»Kdo so sedanji ustvarjalci programa, tudi tisti v ozadju, lahko slišite ob četrtkih ob 11:30 v seriji ‘To smo mi’, prav tako v aprilu in maju. Pripravljajo tudi posebno dokumentarno serijo o zgodovini radia, v kateri se bodo sprehodili po osmih desetletjih, skozi prelomne dogodke, odstirali ozadje, osvetlili mejnike in izpostavili pečat, ki ga je pustil Radio Maribor v mestu, lokalnem okolju in regiji, ob tem pa podčrtali njegov stalen razvoj,« so razkrili s SZK RTV SLO.
Ob 80-letnici oddajanja pripravljajo tudi veliko nagradno igro, v kateri bo Radio Maribor poslušalce nagradil z 80 brezžičnimi slušalkami. Temperatura pa se bo začela dvigati v petek 9. maja, ko bo Radio Maribor neposredno oddajal iz središča mesta – tudi z mnogimi zanimivimi gosti in s posebnimi presenečenji za poslušalce, ki bodo medtem od blizu spremljali nastajanje radijskega programa v živo.
Vrhunec praznovanj bo v nedeljo 11. maja, ko bo Regionalni RTV center v Mariboru odprl svoja vrata za vse obiskovalce, glasbeni gostje pa bodo istočasno nastopali v živo iz radijskih studiev 1 in 22. S SZK RTV SLO so med drugim spomnili tudi na rojstvo mariborskega radia – 11. maja 1945 ob 13. uri se, kljub izjemnim razmeram v dneh ob koncu II. svetovne vojne, prvič oglasil Radio svobodni Maribor.
»Prva oddaja je imela izjemen simbolni pomen. Za prvo oddajanje sta bila odgovorna tonska mojstra Vili Mešič in Oskar Polak, ki sta posredovala prva sporočila in navodila povojne oblasti. Program so v prvih mesecih predvajali tri ure na dan, poslušalci pa so ga lahko spremljali prek radijskih sprejemnikov in tudi preko 50 javnih zvočnikov, nameščenih po mestu,« so še dodali SZK RTV SLO.