Pravkar je začel delovati nov Slovenski center za krožno gospodarstvo (SCKG). Njegove temeljne naloge bodo povezovanje podjetij, raziskovalnih središč, izobraževalnih ustanov, javne uprave in najširših krogov prebivalstva ter nudenje podpore podjetjem pri prehodu na krožno gospodarstvo oziroma v smeri zelenega prehoda.

Prizor z včerajšnje predstavitvene novinarske konference SCKG (foto: GZS/MGTŠ)
Z Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) ter z Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ) so posredovali informacije o včerajšnji novinarski konferenci ob začetku delovanja Slovenskega centra za krožno gospodarstvo (SCKG). MGTŠ je za ta projekt zagotovilo točno 3.499.856 evrov, aktivnosti centra pa se bodo predvidoma vrstile vse do meseca maja leta 2029, ko naj bi se projekt zaključil.
Sicer že danes Slovenski center za krožno gospodarstvo povezuje 8 temeljnih partnerjev, od katerih je vsak specializiran za določeno področje. Vodilni partner je Gospodarska zbornica Slovenije, v konzorciju pa so še Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), Zavod za gradbeništvo Slovenije (ZAG), Pomurski tehnološki park, E-Zavod in Center ponovne uporabe (CPU) ter partnerja za digitalizacijo in komuniciranje Arctur in Consensus.
Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal je na novinarski konferenci poudarila, da po zadnjih podatkih Statističnega urada RS v naši državi še nismo prešli na krožno gospodarjenje, saj se količine odpadkov in odpadne embalaže povečujejo tako v gospodinjstvih kot v industriji. Zato bi bilo nujno vzpostaviti delujoč ekosistem krožnega gospodarstva med vsemi deležniki v gospodarstvu in lokalnih skupnostih.
Zato naj bi se pristojne službe in organizacije posvetile osveščanju prebivalstva o pomenu krožnega gospodarstva, zmanjševanju količine odpadkov, povečevanju reciklaže. Sicer naj bi bilo v Sloveniji vse več malih in srednjih podjetij (MSP), ki se že usmerjajo v krožno gospodarstvo. Vseeno pa je še vedno manj kot 10 % MSP takšnih, ki so že uspešno implementirala celovite krožne modele, kar je premalo.
»SCKG si je kot ključne kazalnike uspešnosti zastavil, da bo izvedel analizo stanja na področju krožnega gospodarstva v Sloveniji, vzpostavil spletno platformo z bazo znanja, pripravil bazo ponudnikov infrastrukture za testiranje krožnih rešitev, izvedel najmanj 100 usposabljanj, v izobraževanje vključil 800 deležnikov, opravil 150 individualnih svetovanj, poglobljeno strokovno svetoval 15 podjetjem ter s ponudniki testiral krožne rešitve v 15 podjetjih,« so zaključili z MGTŠ.