Naslovnica Gospodarstvo Povratek obveznosti in nadzora glede izstavljanja računov

Povratek obveznosti in nadzora glede izstavljanja računov

Avtor: Spletno Uredništvo
Ministrstvo za finance je objavilo informacijo, da je število izdanih računov med letoma 2019 in 2022 opazno upadlo. Upad zbuja skrbi, ker je najbolj očiten prav v tistih dejavnostih, ki so tudi najbolj občutljive na sivo ekonomijo. Zato se obeta vnovična uvedba predpisov s področja izstavljanja računov, po kateri bo moral kupec na vsak način prejeti davčno potrjeni račun in ga imeti pri sebi.
Povratek obveznosti in nadzora glede izstavljanja računov

Izstavljanje računov je temelj delovanja gospodarstva vsake države (foto: pxhere.com)

Po analizah Finančne uprave Republike Slovenije (FURS), ki izhajajo iz sistema davčnih blagajn, je bilo v lanskem letu 2022 (kljub ugodnim gospodarski tokovom) davčno potrjenih računov v Sloveniji natanko 913.848.520, kar je za 89.165.793 ali 8,9 % manj kot v zadnjem letu pred izbruhom pandemije koronavirusa – letu 2019. Te podatke sta potrdila Ministrstvo za finance ter Direktorat za sistem davčnih, carinskih in drugih javnih prihodkov.

Dodali pa so še primerjavo, da je lani (2022) račune potrjevalo 54.644 zavezancev, kar je 884 ali le 1,6 % manj kot v zadnjem ‘predkoronskem’ letu 2019. Število potrjenih računov v letu 2022 se je v primerjavi z letom 2019 torej zmanjšalo precej bolj opazno, kot se je zmanjšalo število zavezancev. Poleg tega so posebej opazen upad izdanih računov zaznali v nekaterih na sivo ekonomijo najbolj občutljivih dejavnostih.

Največje zmanjšanje števila uradno izdanih računov so zaznali v gradbeništvu, kjer je bilo število davčno potrjenih računov leta 2022 za 33,3 % manjše kot leta 2019. Gradbeništvu sledijo osebne storitve (frizerstvo, kozmetika in pedikura) z 21,6 % upada, vzdrževanje in popravila motornih vozil z 18,7 % upada, trgovina na drobno v cvetličarnah s 17,9 % upada in gostinstvo s 17,2 % upada števila izdanih računov.

Na področju gostinstva je upad davčno potrjenih računov pri strežbi pijač dosegel 25,3 %. Po mnenju državnih institucij te številke kažejo, da je ukinitev obveznosti izročanja računov privedla (vsaj v nekaterih primerih in v nekaterih dejavnostih) do povečanja števila neizdanih računov. Zato so napovedali sprejem ‘Zakona o davčnem potrjevanju računov’, ki govori o ponovni uvedbi obveznosti, po kateri mora kupec na vsak način prejeti račun in ga imeti pri sebi.

»Pri tem se dobro zavedamo, da ima obveznosti izročanja računov tudi okoljski vpliv, zato pozivamo k izdaji in izročanju računov v elektronski obliki preko elektronske pošte, aplikacij in podobno. Elektronsko izročeni računi imajo povsem enako veljavo kot fizično izročeni računi, saj jih kupec lahko uporabi za uveljavljanje reklamacije ali garancije, hkrati pa z elektronsko izročenimi računi prispevamo k varstvu okolja,« so še pojasnili z MF.

Dodali so še zelo zanimivo informacijo, da po podatkih FURS med leti 2015 in 2022, ko je podobna določba že veljala, kupcem zaradi neposedovanja računa inšpektorji niso nikoli izdali nobene globe, saj je finančna uprava v odkritih primerih izrekala le ustna opozorila.  FURS torej trdi, da skoraj 7 let vsi njegovi inšpektorji na območju celotne Slovenije niso kaznovali niti enega kupca, ki so ga našli brez računa.

 

 

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.