Evropski parlament bo odprl dva nova zunanja urada. Prva pisarna bo v Albaniji, druga pa v Moldaviji. Cilj obeh uradov je pospešiti vstop držav Zahodnega Balkana in držav iz regije ‘Vzhodnega partnerstva’ v EU.

Predsednica Parlamenta EU Roberta Metsola med obiskom Moldavije leta 2023 (foto: FB Roberta Metsola)
Parlament EU je imel doslej tri zunanje operativne urade in sicer v New Yorku za odnose z Združenimi narodi (OZN), v Džakarti za odnose z Združenjem držav jugovzhodne Azije (ASEAN) ter v Adis Abebi za odnose z Afriško unijo (AU). Predsedstvo Evropskega parlamenta se je nato odločilo za ustanovitvi sorodnih pisarn še v Kijevu in v Panami, da bi se posebej posvetili odnosom z Ukrajino, oz. z Latinsko Ameriko in s Karibi.
Včeraj pa so s Parlamenta EU sporočili, da bodo odprli še dva nova zunanja urada. Prva nova regijska pisarna bo v Tirani v Albaniji, druga pa v v Kišinjevu v Moldaviji. Cilj obeh novih uradov je pospešiti vstop vseh držav Zahodnega Balkana in vseh držav iz regije ‘Vzhodnega partnerstva’ v EU. Vzhodno partnerstvo je sicer tvorijo nekdanje države sovjetske zveze Armenija, Azerbajdžan, Belorusija, Gruzija, Moldavija in Ukrajina.
»Urad bo promoviral stališča in dejavnosti Parlamenta EU, zlasti v zvezi z vstopom v EU, ter podpiral demokracijo in institucionalne reforme v regiji. Pomagal bo tudi pri pripravi in spremljanju uradnih obiskov poslancev Evropskega parlamenta, obenem pa bo okrepil sodelovanje z drugimi akterji EU na terenu ter z mednarodnimi organizacijami in organizacijami civilne družbe,« so glede nalog pisarn pojasnili s Parlamenta EU.
Vzpostavitev obeh uradov je odraz širše strategije EU za poglobitev sodelovanja z državami kandidatkami za vstop v EU, sploh v kontekstu trenutnih geopolitičnih kriz na evropskem kontinentu z osrednjo problematiko vojaških spopadov med Rusijo in Ukrajino. Dodali pa so še informacijo, da je bila odločitev o novi pisarni v moldavskem Kišinjevu sprejeta tik pred glasovanjem Parlamenta EU o dodelitvi 1,9 milijarde evrov za reforme in rast Moldavije.