Pred dnevi je bil sprejet nov ‘Zakon o začasni zaščiti razseljenih oseb’, v katerem se je nekoliko spremenil obseg pravic in pa tudi dolžnosti prosilcev ter oseb z že dodeljeno začasno zaščito. Zakon bo sicer začel veljati šele 20. julija.

Uradne številke migracij Agencije EU za mejno in obalno stražo Frontex za leto 2024 (foto: FB Frontex)
Z Urada Vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov (Urada) so opozorili, da je bil v Uradnem listu RS že objavljen novi ‘Zakon o začasni zaščiti razseljenih oseb’, v katerem so posodobili obseg pravic in dolžnosti prosilcev ter oseb z začasno zaščito. Zakon bo stopil v veljavo šele 20. julija letos, do tedaj pa bo pripravljenih več javnih predstavitev za osebe z začasno zaščito, ažurirane pa bodo tudi informacije glede pomoči državljanom Ukrajine.
Na področju zdravstvenega varstva ni veliko sprememb, saj se je trenutna oblika pomoči v praksi izkazala za učinkovito. »Prosilci za začasno zaščito se, če nimajo drugače zagotovljene nastanitve, lahko nastanijo v nastanitvene centre ali druge kapacitete, s katerimi razpolaga Urad. V nastanitvenih centrih je zagotovljena prehrana, pa tudi, če bi oseba potrebovala, se zagotovi obleko, obutev ter higienske potrebščine.
Prosilci se lahko takoj vključijo v šolo, zagotovljena jim je pravica do subvencije malice in kosila,« so med drugim pojasnili z Urada Vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov. Tudi po odobritvi zaščite bodo migranti lahko ostali v nastanitvenih kapacitetah Urada. Lahko bodo pridobili žepnino, oziroma denarno pomoč, tudi če bodo živeli na zasebnem naslovu, a ne več preko Centrov za socialno delo, ampak preko Urada.
Glede upravičenost do denarne pomoči bodo morale biti delovno zmožne osebe prijavljene v evidenci brezposelnih oseb. V primerjavi s sedanjimi predpisi bodo podrobneje urejeni preverjanje upravičenosti do prejemanja pomoči in tudi postopki pridobivanja pomoči, kar naj bi preprečilo možnosti zlorab. Ohranile se bodo vse pravice glede dostopa do trga dela, pravice do izobraževanja pa bodo zapisane na bolj jasen način.
»Tako prosilci kot osebe z začasno zaščito imajo pravico do informiranja, osebe z začasno zaščito pa se bodo lahko vključevale v tečaje slovenskega jezika in spoznavanja slovenske družbe. Novi zakon določa tudi skrb za mladoletnike brez spremstva in starejše osebe. Višji znesek žepnine in denarne pomoči je dodeljen ženskam nad 63 let in moškim nad 65 let. V zakonu se ureja tudi pravica do pomoči ob smrti osebe z začasno zaščito,« so še dodali z Urada.