Naslovnica Svet & EU Nova metoda za dolgoročno napovedovanje suš

Nova metoda za dolgoročno napovedovanje suš

Avtor: Spletno Uredništvo
Evropska komisija je objavila izsledke nove študije, po kateri je moč analize dolgoročnih globalnih ciklov atmosferskih sprememb uporabiti za napovedovanje suše in sicer do štiri leta vnaprej. To je seveda zelo pomembno za prebivalstvo, gospodarstvo in politiko.
Nova metoda za dolgoročno napovedovanje suš

Apokaliptičen prizor suše (foto: pxhere.com)

Ker v današnjem svetu naraščajoče temperature, rastoča populacija in ekološki pritiski multiplicirajo negativne vplive suš, postaja natančno napovedovanje sušnih obdobij vse bolj pomembno. Preko trenutnih metod napovedovanja, ki se večinoma zanašajo na kratkoročne vremenske napovedi, pa je dolgoročno napovedovanje suš nemogoče, oziroma je največkrat omejeno na eno sezono.

Zato so poiskali nove metode in se oprli na statistične vzorce v glavnih vremenskih sistemih. Najprej so uporabili podatke iz Nacionalnega arhiva ravni podzemne vode Britanskega geološkega zavoda (NGLA), ki so bili zajeti med letoma 1960 in 2023. Tam so merili so trajanja in intenzivnost suš, kadar koli je raven gladine podzemnih voda padla pod določeno mejo.

»Drugič, uporabili so indeks severnoatlantskega nihanja (NAO), da bi zajeli razlike v vzorcih tlaka v ozračju na morski gladini med subtropskimi in polarnimi lokacijami v severnem Atlantiku. Ti atmosferski sistemi velikega dosega, znani kot ‘telepovezave’, lahko usmerjajo vremenske vzorce na tisoče kilometrov stran in so vodilni nadzor nad količino padavin v Evropi.

Raziskovalci so primerjali trende suše, opažene v NGLA, z osnovnimi osemletnimi cikli, opredeljenimi v indeksu NAO, in preizkusili pomen povezav, opaženih med obema. Združene informacije so bile uporabljene za izgradnjo modela, ki raziskuje, kako lahko NAO vpliva na suše podzemne vode,« so pojasnili s Komisije EU in dodali, da model deluje, zato bi lahko napovedi naredili in načrtovali do štiri leta vnaprej.

Nova študija namreč potrjuje prejšnje trditve, da so lahko analize daljših obdobij ‘telepovezav’ precej bolj zanesljiv napovedovalec prihodnjih suš kot pa mesečni podatki ali meritve povprečne količine vsakoletnih zimskih padavin. Učinkovitost nove metode pa se je razlikovala tudi med hidrogeološkimi regijami, pri čemer so bili najboljši rezultati opaženi na območjih, kjer se vodni sistem počasi odziva na spremembe padavin, na primer v vodonosnikih peščenjaka.

S Komisije EU so spomnili, da glavna komponenta obvladovanja suše okvirne ‘Direktive EU ‘ o vodah vključuje obveznost trajnostnega upravljanja s površinsko in podzemno vodo. Države članice se spodbuja, da sprejmejo načrte za obvladovanje suše. Natančnejše napovedovanje, kot je pristop, raziskan v tej študiji, bi se lahko izkazalo za posebej dragoceno.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.