Komisija EU je pravkar predstavila nov načrt s kratkoročnimi ukrepi za znižanje stroškov energije, za dokončanje energetske unije, za privabljanje naložb in tudi za boljšo pripravljenost na morebitne energetske krize.

Električni daljnovodi v meglenem sončnem zahodu (foto: pxhere.com)
Z Evropske komisije so posebej poudarili, da se EU pravkar nahaja na pomembni energetski prelomnici, ki se hkrati tiče področij konkurenčnosti gospodarstva, razogljičenja in energetske varnost. Previsoki stroški energije škodijo vsem državljanom in podjetjem v EU, zato je tudi Komisiji EU jasno, da je potrebno pohiteti. Energetske problematike so dobro znane, prav tako pa tudi vloga EU glede njihovega reševanja.
»Nov skupni evropski akcijski načrt za znižanje stroškov energije poudarja potrebo po večji uporabi obnovljivih virov energije, energetski učinkovitosti in boljšem povezovanju trgov. Načrt temelji na nedavni reformi zasnove trga električne energije, načrtu REPowerEU, sektorskih načrtih za vetrno in sončno energijo ter omrežja, pa tudi revidirani energetski in podnebni zakonodaji v okviru svežnja ‘Pripravljeni na 55’,« so pojasnili s Komisije EU.
Prav tako nov akcijski načrt obravnava strukturne izzive, kot sta dosedanja odvisnost EU od uvoza fosilnih goriv in nepopolna povezanost elektroenergetskih sistemov držav članic EU. Olajšal naj bi življenje vsem gospodinjstvom in industrijskim sektorjem, ki se soočajo s previsokimi računi za energijo. Po ocenah Evropske komisije naj bi višina skupnih prihrankov že letos dosegla 45 milijard evrov.
Nato naj bi se do leta 2030 postopoma povišala na kar 130 milijard letno in se v naslednjem desetletju do leta 2040 še podvojila na 260 milijard evrov. S Komisije EU so med drugim dodali, da so tudi cene plina v EU trenutno previsoke in negativno vplivajo na konkurenčnost evropske industrije.
Zato bodo okrepili nadzor nad trgi plina v EU s pomočjo Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER), Evropskega organa za vrednostne papirje in trge (ESMA) ter nacionalnih regulatorjev, več pa bodo sodelovali tudi z zaupanja vrednimi dobavitelji utekočinjenega zemeljskega plina.