Prihod jeseni napoveduje tudi bližnji začetek kurilne sezone. Zato je Ministrstvo za okolje, podnebje v sodelovanju s partnerji organiziralo tiskovno konferenco, ki je bila namenjena ozaveščanju javnosti, poudarek pa je bil namenjen vplivu malih kurilnih naprav na kakovost zraka.
Jesensko vreme, neurja in ohladitve nas opozarjajo, da se bliža tudi tisti čas v letu, ko bo potrebno prižgati ogrevalne naprave. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) je zaradi tega v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ) in drugimi partnerji pripravilo novinarsko konferenco, ki so jo posvetili vplivu kurjenja v malih kurilnih napravah na kakovost zraka.
Na novinarski konferenci so se posebej dotaknili ozaveščanja javnosti glede pravilnega načina kurjenja, glede izbire kuriva, glede nakupa lesne biomase in glede vzdrževanja kurilnih naprav. »Slaba kakovost zunanjega zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter da je zrak v Sloveniji najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso,« je dejala Tanja Bolte, direktorica Direktorata za okolje.
Poleg tega je poudarila, da so še posebej problematične vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Te problematike se je dotaknila tudi Majda Pohar, dr. med., NIJZ, ki ponovila, da so majhni otroci in starejši še posebej ogroženi. Sebastijan Zupanc, direktor Zbornice komunalnega gospodarstva, je dodal, kako lahko vsak uporabnik malih kurilnih naprav prispeva skrbi za okolje in spomnil tudi na delovanje dimnikarskih služb.
Boštjan Okorn, vodja testiranja pri Zvezi potrošnikov Slovenije, je nato predstavil ne preveč zadovoljive rezultate testov kakovosti lesnih peletov in drv, kjer so našli tudi ostanke plastike. Tjaša Bandelj, koordinatorka mreže ENSVET, Eko sklad, pa je spomnila na brezplačno pomoč s strani strokovno usposobljenih energetskih svetovalcev.