EU je v minulem tednu namenila novih 157 milijonov evrov za humanitarno pomoč v več afriških državah. Skupno so za humanitarne potrebe v teh državah, ki se prav vse nahajajo v Sahelskem pasu, oziroma v podsaharski Afriki, iz struktur EU letos že nakazali 582 milijonov evrov.
EU je pravkar namenila dodatnih 122 milijonov evrov za humanitarno pomoč na območju ‘Velikega Afriškega roga’, saj se regija še naprej sooča s posledicami konfliktov in podnebnih nesreč, kot so suša in poplave. Financiranje bo pomagalo pri reševanju najnujnejših potreb ranljivega prebivalstva, zlasti s pomočjo prehrani, pa tudi z drugimi storitvami za zadovoljevanje osnovnih potreb, kot sta pitna voda in sanitarije na lokacijah z velikim tveganjem za izbruhe bolezni.
Sredstva bodo namenjena predvsem humanitarnim partnerjem. Za tiste, ki delajo v Etiopiji, so namenili 42 milijonov evrov, za organizacije v Somaliji 40 in v Južnem Sudanu pa po 40 milijonov evrov. S tem dodatnim financiranjem je skupna pomoč EU za območje ‘Veliki Afriškega roga’ letos že dosegla več kot 421 milijonov evrov (v ta znesek je všteta tudi izredna pomoč v višini več kot 56 milijonov evrov, ki je bila zbrana aprila in namenjena reševanju humanitarne krize v Sudanu).
EU pa je skoraj istočasno namenila tudi novih 35 milijonov evrov za humanitarno pomoč državam Zahodne Afrike, saj se tudi ta regija še vedno sooča s hudimi humanitarnimi razmerami. Burkina Faso, Mali, Niger, Mavretanija, obalne države Gvinejskega zaliva in Nigerija so prizadete zaradi vse večje politične nestabilnosti, vztrajnih in vse močnejših konfliktov ter nenadnih izbruhov splošnega nasilja.
Različni lokalni oboroženi konflikti imajo za stranski učinek negotovost glede preskrbe s hrano in razseljevanje prebivalstva. Tudi ta evropska sredstva bodo pomagala zadovoljiti nujne potrebe najbolj ranljivih ljudi, zlasti na področju pomoči v hrani, prehrane, zdravja, vode, sanitarij, zatočišča in zaščite. Konflikti pa se tudi širijo proti ostalim obalnim državam Zahodne Afrike – Beninu, Slonokoščeni obali, Gani in Togu.
“Zlasti bo financiranje namenjeno humanitarnim partnerjem, ki delujejo v Burkini Faso (10 milijonov evrov), Maliju (8 milijonov evrov), Nigru (8 milijonov evrov), Mavretaniji (1 milijon evrov), Nigeriji (5 milijonov evrov) in državam v Gvinejskem zalivu (3 milijone evrov),” so pojasnili s Komisije EU in dodali, da je skupna višina pomoči EU tem afriškim državam letos že dosegla 160,6 milijona evrov.