Naslovnica Svet & EU Francija je zakuhala hudo strateško napako EU

Francija je zakuhala hudo strateško napako EU

Avtor: Spletno Uredništvo

Po Evropi še vedno negativno odmeva nedavna odločitev Sveta Evrope, oz. nekaterih držav Evropske unije, da z Albanijo in Severno Makedonijo ne bodo začela pogajanja o dokončni priključitvi k EU. Kritike še naprej letijo iz vrst Parlamenta EU, Komisije EU in tudi iz tistih držav, kot je Slovenija, ki so zagovarjale začetek pristopnih pogajanj za Albance in Severne Makedonce.

Nesrečni Makedonci so morali celo spremeniti ime države, potem pa so vseeno dobili ‘košarico’ s strani Francije (foto: yeowatzup/flickr/commons.wikimedia.org)

 

Evropski parlament poudarja, da je bila nedavna odločitev nekaterih voditeljev EU huda strateška napaka, ki škoduje verodostojnosti EU in pošilja negativno sporočilo ostalim potencialnim kandidatkam za članstvo. Proti takojšnjemu začetku pristopnih pogajanj za Severno Makedonijo je bil predvsem francoski predsednik Emmanuel Macron, glede pričetka vključevanja Albanije v Evropsko skupnost pa sta mu pritrdili še Nizozemska in Danska.

Macron je vztrajal, da bi bilo potrebno najprej izpeljati reformo procesa vključevanja v EU in šele nato nadaljevati s postopki za posamezne države. Poslanci Evropskega parlamenta pa so ob koncu zadnjega plenarnega zasedanja sprejeli resolucijo, v kateri so zapisali, da reforma procesa širitve, ki jo zagovarjajo nekatere države članice, ne bi smela ovirati približevanja Albanije in Severne Makedonije EU. Obe državi namreč že dosegata standarde ocenjevanja na podlagi dosedanjih dosežkov in objektivnih kriterijev.

»Poslanci in poslanke so države članice pozvali k odgovornemu ravnanju v zvezi z Albanijo in Severno Makedonijo in k sprejemu soglasne pozitivne odločitve na naslednjem srečanju. Dodajajo tudi, da bi moral Parlament pospešiti dejavnosti, ki podpirajo demokracijo, in s tem zagotoviti, da bodo nacionalni parlamenti držav Zahodnega Balkana odigrali vlogo motorja demokratičnih reform,« so sporočili iz Parlamenta EU.

Poleg tega so opomnili, da bi ta veto ‘Macrona in prijateljev’ lahko povzročil tesnejše sodelovanje Albanije in Severne Makedonije z drugimi tujimi akterji (Kitajci, Rusi, Turki, ali morda celo ZDA), katerih aktivnosti niso skladne z interesi in vrednotami Unije. In če imajo o vključevanju Severne Makedonije in Albanije v EU enako mnenje parlamentarci EU, predsednik Komisije EU Jean-Claude Juncker in tudi Slovenija oz. predsednik vlade RS Marjan Šarec, potem obstaja velika verjetnost, da je to mnenje pravilno. 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.