V Bruslju te dni poteka konferenca ‘Evropski teden vodika’, ki so jo skupaj pripravili Komisija EU, organizacija ‘Hydrogen Europe’ in ‘Partnerstvo za čisti vodik’. Prisotna je bila tudi slovenska delegacija, oziroma vrh Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, ki je predstavil načrte slovenskega konzorcija za izgradnjo vodikovega ekosistema.
Na ‘Evropskem tednu vodika’, ki v belgijskem Bruslju poteka od 20. do 24 novembra, je tokrat napovedanih več kot 25 sej oz. panelov, na katerih bo skupno nastopilo okrog 200 govorcev. Na konferenci se bodo posvetili različnim področjem, ki so tako ali drugače povezana z vodikom – od aktualnih trendov v industriji, prihajajočih izzivov in priložnosti, zadnjih inovacij, novih tehnologij…
Na letošnjem ‘Evropskem tednu vodika’, ki so jo soorganizirali Komisija EU, organizacija ‘Hydrogen Europe’ ter ‘Partnerstvo za čisti vodik’ je bila prisotna tudi slovenska zasedba. Prvi mož Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI) Igor Papič je tako spregovoril na panelu ‘Od vodikovih dolin do vodikovih gospodarstev’ ter tam predstavil načrte slovenskega konzorcija za izgradnjo vodikovega ekosistema.
»Za učinkovit zeleni prehod je vodik ključen. Člani konzorcija so ravnokar na Japonskem, kjer se dogovarjajo o partnerstvu, v naslednjem tednu je na vrsti Indija, k sodelovanju pa seveda vabimo tudi evropske države,« je med drugim dejal minister in dodal, kako se želimo v Sloveniji v okviru projekta vodikovega ekosistema naučiti, kako vzpostaviti takšen sistem, kako ga spreminjati in kako ga nadgrajevati.
Pred omenjenim obiskom delegacije slovenskega konzorcija za izgradnjo vodikovega ekosistema na zelo privlačnem indijskem trgu je vzporedno s konferenco potekal tudi sestanek z direktorjem indijske misije za vodik z Ministrstva za novo in obnovljivo energijo Abhayem Bakrejem, kjer je bilo govorila predvsem o interesu za združitev moči Slovenije in Indija na področju vodikovih tehnologij.