Naslovnica Svet & EUEU z novimi tarifami proti povečanemu uvozu ruskih gnojil

EU z novimi tarifami proti povečanemu uvozu ruskih gnojil

Avtor:
Ker Rusija trenutno zmaguje v vojni v Ukrajini in vsak dan zaseda nova ozemlja, ukrajinska stran pa glede pogajanj o miru nenehno postavlja različne zahteve in ultimatume, se tudi od sestankov v Istanbulu ne pričakuje otipljivih rezultatov. Da bi ustvarili nov pritisk na Rusijo, pa se pravkar obetajo še dodatne sankcije – nove tarife za ruske in beloruske kmetijske proizvode. Kar je presenetljivo, je dejstvo, da se je uvoz sečnine in dušikovih gnojil iz teh držav v EU v letu 2024 znatno povečal.
EU z novimi tarifami proti povečanemu uvozu ruskih gnojil

Brez umetnih gnojil sodobno kmetijstvo ni možno, toda… (foto pxhere.com)

Potem, ko nobene dosedanje sankcije proti Rusiji niso ustavile morije v Ukrajini, kakor tudi diplomatski napori za prekinitev sovražnosti niso obrodili sadov, so poslanci Parlamenta EU iz Odbora za mednarodno trgovino podprli predlog Komisije EU za 50 % višje tarife EU za tiste kmetijske proizvode iz Rusije in Belorusije, ki so bili doslej izvzeti iz drugih carin. Med temi izdelki bodo sladkor, kis, moka, živalska krma in gnojila.

»Odobreno besedilo predvideva 6,5-odstotno tarifo za gnojila, uvožena iz Rusije in Belorusije, plus od 40 do 45 evrov dajatev na tono za obdobje 2025–2026. Slednje dajatve bi se do leta 2028 zvišale na 430 evrov na tono. Cilj je še dodatno zmanjšati odvisnost EU od obeh držav. Prihodki od ruskih in beloruskih gnojil naj bi tudi neposredno prispevali k vojni proti Ukrajini,« so pojasnili s Parlamenta EU, kjer bodo o tem glasovali 22. maja.

S predlaganimi novimi tarifami se želi zmanjšati uvoz ruskega in beloruskega blaga v EU, tudi uvoz prek posrednikov, kar bi moralo privesti tudi do nadaljnje diverzifikacije proizvodnje gnojil v EU (to področje sicer trenutno trpi zaradi nizkih cen uvoženega blaga). Vseeno pa bo Komisija EU spremljala razvoj dogodkov in ukrepala v smeri ublažitev povišanja cen, če bi to škodovalo notranjemu trgu in kmetijskemu sektorju EU.

 »Ni sprejemljivo, da EU tri leta po tem, ko je Rusija začela svojo vojno v polnem obsegu, še vedno kupuje kritične izdelke v velikih količinah; pravzaprav se je ta uvoz znatno povečal. Predlog bo prav tako spodbudil proizvodnjo gnojil v EU, ki jo je prizadel poceni ruski uvoz, hkrati pa bo kmetom dal čas za prilagoditev,« je stališče Odbora za mednarodno trgovino pojasnila stalna poročevalka za Rusijo Inese Vaidere.

Podatki Komisije EU in Parlamenta EU kažejo, da se je uvoz sečnine in dušikovih gnojil iz Rusije v EU, ki je bil že leta 2023 visok, v lanskem letu 2024 znatno povečal. Po mnenju Komisije EU je uvoz gnojil, ki jih zajema ta uredba, znak gospodarske odvisnosti od Rusije. Če se to ne bo spremenilo, bi lahko ogrozilo prehransko varnost EU in, zlasti v primeru gnojil, EU naredilo ranljivo za morebitne proti-ukrepe Rusije.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.