Urad Evropske komisije za pripravljenost in odzivanje na nujne primere HERA bo nabavil in podaril 175.420 odmerkov cepiva proti opičjim kozam MVA-BN Afriškemu centru za nadzor bolezni in preventivo CDC. V osrednji in vzhodni Afriki se namreč širi epidemija opičjih koz, o čemer je ta teden najprej poročala Svetovna zdravstvena organizacija WHO, Afriški CDC pa je nato v torek razglasil izredne razmere na področju javnega zdravja celotne celine.
Svetovna zdravstvena organizacija WHO je v ponedeljek objavila 18 strani dolgo študijo o širjenju epidemije opičjih koz (angleško: mpox). Že v uvodu so zapisali, da so samo v mescu juniju (za julij še ni vseh podatkov) iz 26 držav sveta poročali o skupno 934 novih laboratorijsko potrjenih primerih bolezni in 4 smrtih zaradi opičjih koz, kar kaže, da se bolezen ne širi le iz Osrednje v Vzhodno Afriko, ampak kar po vsem svetu.
Junija so bile po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije WHO najbolj prizadete afriška regija (567 primerov), regija Amerik (175 primerov), evropska regija (100 primerov) in regija zahodnega Pacifika (81 primerov). WHO pa sumi, da je dejanskih primerov okužb predvsem v Afriki precej več, saj tam marsikje ni dovolj zdravnikov in laboratorijev, ki bi lahko diagnosticirali oziroma potrdili, da gre prav za to nevarno bolezen.
Po junijskih podatkih je bilo 96 % primerov v Demokratični republiki Kongo, že v naslednjih tednih pa so o prvih primerih poročali iz Burundija, Kenije, Ruande in Ugande. Zaradi alarmov WHO in Afriškega CDC je reagirala tudi EU in sicer bo Urad Komisije EU za pripravljenost in odzivanje na nujne primere HERA podaril 175.420 odmerkov cepiva proti opičjim kozam MVA-BN Afriškemu centru za nadzor bolezni in preventivo CDC.
»Poleg tega bo farmacevtsko podjetje Bavarian Nordic podjetju HERA doniralo 40.000 odmerkov. Afriški CDC je 13. avgusta razglasil izredne razmere na področju javnega zdravja celinske varnosti. Afriški CDC je mednarodno skupnost pozval, naj podpre njegova prizadevanja za mobilizacijo 2 milijonov cepiv, na poziv, na katerega se je HERA takoj odzvala,« so med drugim še sporočili z Evropske komisije.
Poleg tega so pojasnili, da je cepivo MVA-BN ali Modified Vaccinia Ankara-Bavarian Nordic nepomnoževalno cepivo proti črnim kozam in edino cepivo proti opičjim kozam, da je priporočen za uporabo pri splošni odrasli populaciji (18 let in več). In da ne bo kdo mislil, da smo pri nas imuni na to bolezen, podatki WHO kažejo, da je bilo od 1. januarja leta 2022 do 30. junija letos v Sloveniji zabeleženih 47 primerov okužb (na srečo ni bilo nobene smrti).