Naslovnica Svet & EUEkonomski odnosi med EU in ZDA so na kocki

Ekonomski odnosi med EU in ZDA so na kocki

Avtor:
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je med svojim uvodnim govorom na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu naslovila vrsto aktualnih problematik, predvsem pa se je posvetila evropskim vrednotam, podnebnim spremembam, Kitajski in neizbežno tudi ekonomskim odnosom z ZDA.
Ekonomski odnosi med EU in ZDA so na kocki

Ursula von der Leyen med svojim govorom v Davosu (foto: slovenia.representation.ec.europa.eu)

Predsednica Komisije EU Ursula von der Leyen je svoj nagovor ob otvoritvi vsakoletnega Svetovnega gospodarskega foruma v švicarskem Davosu zaključila z ugotovitvijo, da se pravila sodelovanja med svetovnimi velesilami spreminjajo, da nič več ni samoumevno. Evropa se je po njenih besedah pripravljena spopasti s to novo resničnostjo, vendar se vrednote EU zato ne bodo spremenile.

 »Evropa ima edinstveno socialno tržno gospodarstvo. Imamo drugo največje gospodarstvo in največji trgovinski sektor na svetu. Imamo daljšo pričakovano življenjsko dobo, višje socialne in okoljske standarde,« je pred tem spomnila predsednica. Glede Kitajske je dejala, da je najbrž v dolgoročnem interesu Kitajske, da bolj odgovorno obvladuje svoja gospodarska neravnovesja, ter da je potrebno konstruktivno sodelovati s Kitajsko.

Glede ZDA pa je povedala marsikaj zanimivega. Tako evropska podjetja v ZDA zaposlujejo 3,5 milijona Američanov in poleg tega je dodaten milijon ameriških delovnih mest neposredno odvisnih od trgovine z Evropo. Celotne dobavne verige so prepletene na obeh straneh Atlantika, dve tretjini vsega ameriškega premoženja v tujini se nahajata v Evropi, ZDA pa zagotavljajo več kot 50 % evropskega utekočinjenega zemeljskega plina (LNG).

»Obseg blagovne menjave med nami je 1,5 bilijona evrov. In skupaj EU in ZDA predstavljata skoraj 30 % svetovne trgovine z blagom in storitvami. Veliko je na kocki za obe strani. Zato bo naša prednostna naloga sodelovanje, razprava o skupnih interesih in pripravljenost na pogajanja. Bili bomo pragmatični, vendar bomo vedno stali za svojimi načeli, da bi zaščitili svoje interese in podprli naše vrednote – to je evropska pot,« je dejala in potrdila, EU ostaja čvrsto zavezana k Pariškemu podnebnemu sporazumu (PPS) .

Iz njenih besed pa je moč sklepati, da se v odnosih z ZDA s povratkom Donalda Trumpa, ki ga sicer niti enkrat ni omenila, ne obeta nič dobrega. Trumpova protekcionistična ekonomska politika s prvimi napovedmi dodatnih carin na blago iz EU, sveži izstop ZDA iz Pariškega podnebnega sporazuma (PPS) in vsakodnevne grožnje različnim državam, ki so bile doslej v prijateljskih odnosih z ZDA , te bojazni najbrž le še potrjujejo.

 

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.