Inšpektorat Republike Slovenije za delo je v sklopu svojih aktivnosti glede izplačil regresov za letni dopust samo v sklopu običajne akcije preverjanja letos opravil že 479 nadzorov pri tem naštel več kot 100 kršitev različnih vrst.
Inšpektorat RS za delo (IRSD) nadaljuje z rednimi in z usmerjenimi aktivnostmi nadzora delodajalcev glede izplačila regresa za letni dopust. Pri tem so inšpektorji upoštevali prijave zaposlenih kot in tudi podatke Finančne uprave RS (FURS) o tistih delodajalcih, ki niso oddali iREK obrazca za izplačilo regresa za letni dopust v letu 2022. IRSD pri tem ne dela nobenih razlik med večjimi in manjšimi podjetji.
»Tako so inšpektorji za delo zgolj v okviru akcije nadzora nad izvajanjem 131. člena Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) v letošnjem letu glede izplačila regresa za letni dopust opravili 479 nadzorov in do sedaj ugotovili več kot 100 različnih kršitev. Skoraj polovica se jih nanaša na izplačilo regresa do zakonskega roka, t.j. do 1. julija tekočega koledarskega leta,« so tokrat ugotovili na IRSD.
Žal ni prav nič novega, da delodajalci v Sloveniji regres pogosto izplačujejo z zamudo in v obrokih. Inšpektorji pa poleg tega še naprej ugotavljajo, da mnogi od njih sploh ne poznajo določb kolektivnih pogodb, ki se tičejo področja regresov. Zato ne preseneča, da so samo v okviru te akcije inšpektorji izrekli kar 94 različnih ukrepov, večinoma prekrškov, številni postopki pa se še nadaljujejo. Poleg akcije pa občasno dobijo tudi kakšno prijavo s strani zaposlenih…
Delodajalcem, ki zaposlenim še niso izplačali letošnjega regresa za leto 2022, zato IRSD toplo priporoča, da kljub storjenemu prekršku regres izplačajo še pred obiskom inšpektorjev. Če delodajalec regresa ne izplača, je namreč v ZDR-1 predvidena globa od 3000 do 20000 evrov za pravno osebo in poleg tega še od 450 do 2000 evrov za odgovorno osebo delodajalca pravne osebe.
Če delodajalcev jih na registriranih naslovih ne bo mogoče najti, se nadzoru vseeno ne bodo mogli izogniti, na njega bodo namreč povabljeni…