Naslovnica Gospodarstvo Uspešna slovenska projekta posebnih elektrokatalizatorejv in laserjev

Uspešna slovenska projekta posebnih elektrokatalizatorejv in laserjev

Avtor: Spletno Uredništvo

Slovenska raziskovalca dr. Nejc Hodnik s Kemijskega inštituta in dr. Matjaž Humar z Instituta Jožef Stefan sta bila uspešna na razpisu Evropskega raziskovalnega sveta za raziskovalce, ki začenjajo svojo samostojno raziskovalno kariero. Njuna projekta stabilnih nanostrukturiranih elektrokatalizatorjev in celičnih laserjev pomenita na dolgi rok tudi lepo gospodarsko priložnost.

Enako kot projekt dr. Matjaža Humarja je bil tudi projekt dr. Nejca Hodnika (na sliki) kljub hudi konkurenci uspešen zato, ker gre za zares vrhunski projekt s svetlo prihodnostjo (foto: gov.si)

 

Evropski raziskovalni svet (ERC) je objavil rezultate svojega razpisa za raziskovalce, ki šele začenjajo svojo samostojno raziskovalno kariero (ERC Starting Grant 2019). ERC je izmed ponujenih 3062 projektnih predlogov z vseh znanstvenih področij za financiranje izbral 408 projektov in med njimi sta bila dva slovenska projekta. Še posebej pomembno je, da sta bila slovenska znanstvenika uspešna v globalni konkurenci iz 51 držav sveta, kar je bil doslej najbolj mednaroden odziv na kakšen ERC razpis.

 »Dr. Nejc Hodnik s Kemijskega inštituta je s svojo izjemno znanstveno idejo prepričal panel za fizikalno in analizno kemijo, da je s skoraj 1,5 milijoni sredstev podprl njegov petletni projekt 123STABLE – razvoj zelo stabilnih nanostrukturiranih elektrokatalizatorjev. Glavni cilj projekta je z novim pristopom izboljšati obstojnost elektrokatalizatorjev, kar je zelo pomembno za prihodnjo elektrifikacijo družbe na osnovi vodikovega gospodarstva.

Potrebni viri za te procese so namreč v svetu zelo redki in neenakomerno porazdeljeni. Zato šibka stabilnost katalizatorjev, ki vodi v neučinkovito rabo teh virov, predstavlja oviro za bolj trajnostno naravnano pridobivanje električne energije,« so zapisali v sporočilu za javnost Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZS). Ni potrebno posebej poudarjati, kako pomemben in finančno zanimiv bi lahko postal ta projekt že v bližnji prihodnosti.

»Dr. Matjaž Humar z Instituta Jožef Stefan pa je s svojim pionirskim znanstvenim predlogom navdušil evalvacijski panel za fiziko trdne snovi in za svoj petletni projekt Cell-lasers – Celični laserji: Povezovanje optičnih resonanc z biološkimi procesi pridobil skoraj 1,5 milijonov evrov. Osnovni namen projekta je raziskati možnosti za uspešno integracijo laserjev v žive celice, kar bi bistveno izboljšalo študij kompleksnih procesov v živih celicah v primerjavi z zdaj znanimi metodami. To bi omogočilo spremljanje dogajanja v posamezni celici tudi globoko v tkivu, kar bi močno vplivalo na več področij vključno z medicino,« so še pojasnili z MIZS.

Sicer ERC vsako leto objavi tri razpise za raziskovalce na različnih stopnjah kariere. Od leta 2007 so slovenske raziskovalne ustanove v vlogi prijavitelja pridobile šele deset projektov, a se interes za sodelovanje na domači znanstveni sceni v zadnjem obdobju opazno povečuje.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.