Startup podjetje Next d.o.o., ki razvija spletno platformo Beeping za hitro, varno in učinkovito najemanje preverjenih čistilcev na domu, je prejelo tudi naziv slovenski startup leta 2018. Za nagrado se je v finalu potegovalo pet startupov, ki so jih prek javnega poziva predlagali ‘najaktivnejši deležniki slovenskega startup ekosistema’, po predstavitvah pa izbrala strokovna komisija. Zmagovalci so bili seveda v devetih nebesih (foto: mzgr.gov.si)
Letošnji zmagovalec, startup podjetje Next d.o.o je že leta 2015 s strani Slovenskega podjetniškega sklada prejelo konvertibilno posojilo v višini 75.000 EUR, tokart pa je bilo na mednarodni konferenci Podim v Mariboru proglašeno za najboljšega. Preostala štiri podjetja, ki so se še potegovala za ta laskavi naziv, so Event registry (rešitev, ki s pomočjo umetne inteligence in strojnega učenja v realnem času zbira in analizira novice iz vsega sveta, objavljene v več kot 30 jezikih), Gotoky (napredna hardverska in softverska rešitev, ki omogoča komunikacijo brez mobilne infrastrukture), MAG-LEV Audio (inovativni lebdeči gramofon) in Smart Optometry (digitalne rešitve za očesno industrijo in zagotavljanje zdravja oči ter boljšega vida).
Nagrado Slovenski startup leta že enajsto leto zapored podeljuje Slovenski podjetniški sklad skupaj z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo, Iniciativo Startup Slovenija ter drugimi partnerji iz slovenskega startup ekosistema. »V Slovenskem podjetniškem skladu, ki je do danes podprl že nekaj več kot 650 startupov z 20,6 mio EUR sredstev, smo še posebej ponosni, da se vsako leto med finalisti za nagrado Slovenski startup leta pojavo startupi, ki so podprti z našimi finančnimi spodbudami. Prav vsi prejemniki nagrade Slovenski startup leta, od leta 2008 pa do danes, so prav tako prejeli finančno spodbudo Sklada, večina od njih je danes mednarodno uspešnih hitrorastočih podjetij, kot so denimo Viar, Acies Bio in drugi, ki ustvarjajo prihodke na mednarodnih trgih in sodelujejo z največjimi multinacionalkami«, je povedala direktorica Slovenskega podjetniškega sklada, mag. Maja Tomanič Vidovič.
Slovenski podjetniški sklad je lahko ponosen tudi na to, da so se v okviru Podim Challenge 2018 javno investitorjem predstavila kar tri podjetja, ki so bila podprta s finančnimi spodbudami Slovenskega podjetniškega sklada. Podjetje Fastcast d.o.o. s platformo za komercialno filmsko produkcijo ter optimizacijo odkrivanja talentov in snemalnih lokacij, je prejelo konvertibilno posojilo SK75, podjetje Borza terjatev d.o.o. z integriranim trgovalnim in poravnalnim sistemom za trgovanje s poslovnimi terjatvami in upravljanje s kreditnimi tveganji, je bilo podprto preko razpisa SK200, kjer je Slovenski podjetniški sklad v višini 200.000 EUR direktno lastniško vstopil v podjetje, zmagovalec Podim Challenge, podjetje Domdom d.o.o. z inovativno mobilno aplikacijo HOMEY, ki družine na zabaven način pritegne k opravljanju hišnih opravil, pa je prav tako prejemnik konvertibilnega posojila v višini 75.000 EUR.
Z Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo so sporočili še, da so ob robu konference potekala tudi številna medsebojna (1:1) srečanja med večjimi podjetji in startupi. Na osnovi uspešnih razgovorov so Zavarovalnica Sava, Telekom Slovenije, Iskratel in Center za evropsko prihodnost izbranim startupom podelili nagrade v obliki podjetniških izobraževanj v tujini. Iskratel je med startupi kot prejemnika nagrade izbral podjetje DS meritve d.o.o., ki je razvilo Second Generation Grid – celovit sistem za zbiranje, prenos in obdelavo podatkov porabe energentov in vode, Telekom Slovenije pa podjetje Bitnot d.o.o., ki je razvilo SmartLOCK,prvo univerzalno pametno ključavnico z digitalnim ključem v Evropi, ki omogoča prostoročno odpiranje vrat. Obe podjetji sta s strani Slovenskega podjetniškega sklada prejeli konvertibilno posojilo v višini 75.000 EUR v letu 2015.