Naslovnica Gospodarstvo Slovenski državni proračun z lepim presežkom

Slovenski državni proračun z lepim presežkom

Avtor: Spletno Uredništvo

Iz finančnih krogov še naprej prihajajo vzpodbudne novice o stanju slovenskega državnega proračuna. Slednji je v prvem polletju letošnjega leta zabeležil 208,2 milijona evrov presežka, medtem ko je lani v enakem obdobju znašal 184,2 milijona evrov.

Za 30,5 milijona evrov (9,6 %) so se glede na lansko leto zvišali izdatki za blago in storitve, kar je v največji meri posledica modernizacije enot Slovenske vojske ter vzdrževanja železniške in cestne infrastrukture (foto: geralt/pixabay.com/needpix.com)

 

Z Ministrstva za finance (MF) so sporočili, da so prihodki v državni proračun v prvih šestih mesecih letošnjega leta znašali približno 5,08 milijarde evrov, kar je za 6,8 % več kot v enakem obdobju lani. Zvišali so se tudi odhodki – za 6,5 % in so znašali približno 4,87 milijarde evrov. Podrobneje gledano so davčni prihodki v prvem polletju znašali skoraj 4,33 milijarde evrov in so se glede na enako obdobje lani zvišali za 4,6 %.

Prihodki iz dohodnine so se znižali za 1,3 %in sicer so znašali 728,8 milijona evrov, kar je v največji meri posledica sprememb dohodninske zakonodaje, kjer so davčno razbremenili regres za letni dopust. “Prilivi od davka od dohodka pravnih oseb so znašali 555,6 milijona evrov in so bili za 22,6 % višji glede na lansko polletje. Rast priliva teh prihodkov pripisujemo višje obračunanim akontacijam ter višjemu aprilskemu poračunu, kar je posledica boljšega poslovanja podjetij v lanskem letu in odmerjene akontacije tega davka za leto 2018.

Prihodki iz davka na dodano vrednost so znašali skoraj 1,83 milijarde evrov, kar pomeni zvišanje za 4,2 % glede na enako obdobje lani, kar je v največji posledica gibanja in rasti zasebne ter državne potrošnje. Odhodki državnega proračuna so v prvem polletju znašali 4,87 milijarde evrov in so bili glede na lani višji za 298,6 milijona evrov. Za 81 milijonov evrov so se glede na lansko primerljivo obdobje znižali odhodki za poplačilo domačih in tujih obresti, znašali so 523,4 milijona evrov, kar je posledica aktivnega upravljanja dolga,” so še pojasnili z MF. 

Glede na lani pa so se za 9 % zvišale obveznosti za plače in prispevke – na 677 milijonov evrov. Konsolidirana bilanca javnega financiranja, ki jo poleg državnega proračuna sestavljajo Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in proračuni občin, kaže pozitivni trend – v prvem polletju 2019 je zabeležila približno 9,45 milijarde evrov prihodkov in 9,19 milijarde evrov odhodkov. ‘Plusa’ je torej za 260 milijonov evrov.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.