Naslovnica Gospodarstvo Skrbi ob obletnici Svetovne trgovinske organizacije WTO

Skrbi ob obletnici Svetovne trgovinske organizacije WTO

Avtor: Spletno Uredništvo
Danes se obeležuje neuradni rojstni dan Svetovne trgovinske organizacije WTO. Letos ta dan mineva v znamenju globalnih trgovinskih pretresov, ki jih je povzročila predvsem nova davčna politika ZDA. Tudi zaradi tega naj bi WTO posodobila svoje delovanje, za kar se zavzema tudi Slovenija.
Skrbi ob obletnici Svetovne trgovinske organizacije WTO

Zasedanje WTO, ki letos praznuje 30let delovanja (foto: WTO/MGTŠ)

Z Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ) so spomnili, da je bil 15. aprila 1994 v maroškem mestu Marakeš podpisan ‘Sporazum o ustanovitvi Svetovne trgovinske organizacije WTO‘, ki je nato januarja leta 1995 tudi začela delovati kot nosilka multilateralnega trgovinskega sistema. Ta sistem danes, ko prihaja do vse večjih trgovinskih napetosti, še posebej pomemben predvsem za izvozno naravnane države, kot je Slovenija.

»WTO je nosilka na pravilih temelječega odprtega in pravičnega multilateralnega trgovinskega sistema, ki zagotavlja predvidljivost, preglednost, enako obravnavo in odprtost. Pred 30 leti je njene ustanovne članice združila vizija ustvariti ‘novo globalno javno dobro’- prispevek trgovine za izboljšanje kakovosti življenja ljudi, ustvarjanje delovnih mest in spodbujanje trajnostnega razvoja.

Odtlej sporazumi WTO določajo mednarodna pravila in standarde svetovne trgovine, ki je pomagala dvigniti iz revščine več kot 1,5 milijarde ljudi,« so zapisali z MGTŠ in dodali, da WTO danes povezuje 166 držav članic, ki predstavljajo več kot 98 % mednarodne trgovine. Aktualen porast enostranskih in zaščitnih trgovinskih ukrepov naj bi razkrival tako slabosti kot prednosti celotnega sistema ter tudi dejanski pomen oz. važnost obstoja WTO.

Vseeno pa ne generalna direktorica WTO dr. Okonjo-Iweala, ne uslužbenci MGTŠ niso omenili, da sedanje globalne trgovinske pretresov v največji meri povzroča nova davčna politika ZDA, za katero stojita predvsem predsednik Donald Trump in njegov ekonomski svetovalec Peter Navarro. Navedli so le, da zaradi večplastne svetovne krize in ‘postopne slabitve multilateralizma’ WTO poskuša redefinirati svoj obstoj in prihodnje delovanje.

Sicer pa se Slovenija se kot izrazito izvozno usmerjeno gospodarstvo zavzema nasprotno – za krepitev multilateralnega sistema in posodobitev WTO, da bi bila slednja dobro pripravljena na bolj učinkovite odzive na mnoge nepredvidljive težave 21. stoletja.

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.