Organi EU delajo nove in nove korake v smeri oboroževanja EU, kar je glede na trenutno geo-politično dogajanje na tem svetu postala neizbežna nujnost. Danes je Komisija EU izdala nov dokument, napovedala nove spremembe in potrdila, da je proračun EU pripravljen na obsežno krepitev obrambnih sposobnosti do leta 2030 ter na izvedbo načrta ‘ReArm Europe’.

Pogled pilota vojaškega letala iz svoje kabine (foto: slovenia.representation.ec.europa.eu)
Sicer so baje tudi Američani v zadnjih dneh ugotovili, da skupne investicije držav EU v evropsko vojaško industrijo pomenijo, da bo vojaška industrija ZDA izgubila pomemben del trga, a najbrž je za to že malce prepozno. Serija nespametnih potez ameriškega predsednika Donalda Trumpa s področij zunanje in ekonomske politike je odprla oči marsikomu v EU, zato se bomo Evropejci odslej vse bolj zanašali na svoje moči.
Tako je danes Komisija EU napovedala vrsto novosti in potrdila, da je proračun EU že pripravljen na to obsežno krepitev skupnih obrambnih sposobnosti do leta 2030 ter na izvedbo načrta ‘ReArm Europe’. Zadnje ciljno usmerjene spremembe obstoječih programov financiranja EU bodo v naslednjih letih podpirale hitrejše, bolj prilagodljive in bolj usklajene naložbe v skupno evropsko obrambno tehnološko in industrijsko bazo (EDTIB).
»Spremembe bodo okrepile sposobnost EU in držav članic za razvoj, povečanje in inovacije ključnih obrambnih zmogljivosti, hkrati pa poenostavile dostop do sredstev EU za obrambne projekte. Predlog razširja področje uporabe platforme za strateške tehnologije za Evropo (STEP) na tehnologije in proizvode, povezane z obrambo, zlasti tiste, ki so v nedavni ‘Beli knjigi o evropski obrambi – pripravljenost za leto 2030’ opredeljeni kot prednostne zmogljivosti.
Ta pristop zagotavlja, da platforma STEP učinkovito podpira razvoj najsodobnejših tehnologij, in sicer z dodelitvijo pečata STEP izbranim projektom v okviru Evropskega obrambnega sklada, programa Obzorje Evropa in programa za digitalno Evropo,« se glasi sporočilo Komisije EU, v katerem pa so dodali še nekaj osnovnih informacij o ciljih posameznih segmentov predvidenih novosti.
Tako naj bi z uredbo o programu ‘Obzorje Evropa’ Evropski svet za inovacije (EIC) dosegel zagonska podjetja, ki se posvečajo obrambnim in inovacijam za obrambno-civilno dvojno rabo, tudi ‘Program za digitalno Evropo’ bi bilo treba razširiti še na aplikacije z dvojno rabo (zlasti pri razvoju in delovanju gigatovarn umetne inteligence). Podobno velja za spremembe ‘Instrumenta za povezovanje Evrope’ (IPE).
Med predvidenimi novostmi je še ‘klavzula o iztovarjanju’ v okviru Evropskega obrambnega sklada (ERS) in ‘Akta v podporo proizvodnji streliva’ (ASAP). Ta določba državam članicam EU omogoča, da lahko sredstva, ki so jim dodeljena v okviru skladov kohezijske politike, v celoti prostovoljno prenesejo na ta dva programa.