V prvem septembrskem tednu je bila od vseh organov EU še najbolj aktivna predsednica Komisije EU Ursula von der Leyen. Slednja je med drugim včeraj uradno prejela strokovno poročilo o strateškem dialogu o prihodnosti kmetijstva EU. V dokumentu z naslovom ‘Skupna priložnost za kmetijstvo in prehrano v Evropi’ je skupina strokovnjakov analizirala sedanje razmere v agroživilskem sektorju EU ter pripravila tudi priporočila za ukrepanje.
Poročilo, ki so ga poimenovali ‘Skupna priložnost za kmetijstvo in prehrano v Evropi’, vsebuje ocene aktualnih težav in priložnosti v agroživilskem sektorju EU. Gre za poročilo o strateškem dialogu glede prihodnosti kmetijstva EU, katerega je predsednici Komisije EU Ursuli von der Leyen je včeraj uradno predal predsednik skupine strokovnjakov, ki je poročilo oblikovala, profesor Peter Strohschneider.
Poleg ocen sedanjih razmer v agroživilskem sektorju po vsej EU je strokovna skupina pripravila tudi priporočila za nadaljnje ukrepanje. Pripravljeni predlogi bodo zagotovo precej močno vplivali na aktivnosti Komisije EU pri oblikovanju svojih novih politik na področju kmetijstva in prehrane, ki jo bodo predvidoma predstavili v prvih 100 dneh drugega mandata Ursule von der Leyen.
»Komisija EU pozdravlja pomembno delo, ki ga je s konstruktivnim sodelovanjem in soglasno potrditvijo poročila opravilo 29 članov strateškega dialoga od njegove vzpostavitve januarja 2024 na pobudo predsednice von der Leyen. Poročilo in priporočila kažejo, da je mogoče doseči soglasje med ključnimi interesi iz celotne agroživilske verige tudi v času, ko je javna razprava o agroživilskih vprašanjih polarizirana,« so ob tem komentirali na Komisiji EU.
Evropska komisija bo torej v naslednjih tednih natančno preučila nov dokument in še posebej priporočila iz poročila. S Komisije EU so še dodali, da se obeta vzpostavitev nove platforme, ki bo združevala akterje iz celotnega agroživilskega sektorja, civilne družbe in znanstvenega sveta, kateri bodo še naprej sodelovali pri oblikovanju strategij za še bolj trajnostne in odpornejše agroživilske sisteme na območju EU.