Ekologi brez meja so v sodelovanju Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Slovenske turistične organizacije ter več izobraževalnih ustanov s področja gostinstva in turizma pravkar izdali ‘Smernice za manj odpadne in več trajnostne prehrane v restavracijah’. V smernicah je navedenih več kot 30 konkretnih ukrepov, pripravili pa so tudi 5 novih izobraževalnih videov .

Nova tiskovina Ekologov brez meja (foto: FB EBM)
Z društva Ekologi brez meja (EBM) so pojasnili, da so ‘Smernice za manj odpadne in več trajnostne prehrane v restavracijah’ plod strokovne analize. Izkazalo se je, da se količine odpadne hrane, preračunane na posameznega gosta, običajno gibljejo med 150 g in 460 grami. V akciji so sodelovale 3 restavracije, ki so se poleg merjenja količin med akcijo že posvetile tudi zmanjševanju odpadkov.
Izmerjeno zmanjšanje odpadne hrane se je v teh treh primerih gibalo med 6 % in 18 %. Sicer zaradi majhnega statističnega vzorca te številke niso povsem merodajne, vendar se je takoj pokazalo, da se z malce več poznavanja problematike po nepotrebnem zavržene hrane in z malce več vloženega truda hitro doseže opazno zmanjšanje. Zato so EBM v smernicah navedli več kot 30 konkretnih ukrepov in pripravili tudi 5 novih izobraževalnih videov.
Pri tem so sodelovali Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP), Slovenske turistične organizacije (STO) ter več izobraževalnih ustanov s področja gostinstva in turizma. Pet področij, ki so jim namenili pozornost preko videov, so trajnostno oblikovanje jedilnika, navodila za ustrezno nabavo, shranjevanje in pripravo hrane, napotki za strežbo in komunikacijo z gosti, predlogi za ravnanje s presežki in analiza stanja.
»Smernice, ki poleg ukrepov za manj odpadkov vključujejo napotke za več lokalne, sezonske, ekološke in rastlinske prehrane v restavracijah in gostilnah, so osrednji rezultat projekta ‘Krožnik 12.3’, prevedene pa so tudi v angleški jezik. Predstavljene so bile na letošnjem posvetu ob Slovenskem dnevu brez zavržene hrane, ki so ga EBM organizirali v sodelovanju z MKGP in Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo (MOPE),« pravijo EMB.