Medtem ko se izraelski napadi na palestinske civiliste nadaljujejo in se ‘rešitev dveh držav’ zdi vse bolj nemogoča, je bil včeraj na vrsti prvi politični dialog na visoki ravni med Evropsko unijo in palestinsko oblastjo. Evropska komisija je tam predlagala večletni finančni program podpore Palestini v vrednosti do 1,6 milijarde evrov.

Grafika ob napovedani finačni pomoči EU za Palestino (foto: FB European Commission)
Komisija EU je po koncu včerajšnjega sestanka s palestinskimi oblastmi med drugim , zapisala, kako s tem programom pomoči Palestini ponovno poudarja svojo neomajno podporo palestinskemu ljudstvu in svojo zavezanost trajnemu in trajnostnemu miru, ki temelji na rešitvi dveh držav. Kot vedno ima EU najboljše namene, a hkrati pogosto ne razume realno stanje na terenu.
Realno stanje je namreč takšno, da že pred terorističnim napadom Hamasa več kot 70 % prebivalstva Izraela niti slučajno ni želelo ‘rešitve dveh držav’ (gre za medsebojno priznanje državnosti Izraela in Palestine, kar podpirajo tudi dokumenti Združenih narodov), danes pa je ta delež zagotovo še večji. Velja dodati, da so palestinske oblasti pristale na takšno rešitev konflikta že leta 1982, izraelske pa – nikoli.
Tudi trenutno ne kaže, da bi do tega lahko prišlo, prav nasprotno – izraelski načrti o nekakšnem ‘Velikem Izraelu’ postajajo vse bolj očitni. Vseeno je bil včeraj na vrsti prvi politični dialog na visoki ravni med Evropsko unijo in palestinsko oblastjo. Evropska komisija je tam predlagala večletni finančni program podpore Palestini v vrednosti do 1,6 milijarde evrov.
Zajemal bo obdobje od 2025 do 2027 in bo razdeljen na tri področja. Prvo je ‘Podpora storitvam za palestinsko ljudstvo’, za kar je predvidenih okoli 620 milijonov evrov nepovratnih sredstev v proračun palestinskih oblasti, drugo pa je podpora za obnovo infrastrukture, zagon gospodarstva ter stabilizacijo (?) Zahodnega brega in Gaze, za kar naj bi namenili okrog 576 milijonov evrov nepovratnih sredstev.
Tretje področje pomoči EU bo predvidoma podpora zasebnemu sektorju, ko naj bi Komisija EU prek posojil Evropske investicijske banke (EIB) podprla novo financiranje palestinskega zasebnega sektorja v višini do 400 milijonov EUR, a le pod pogojem, če to odobrijo upravni organi EIB. Poleg tega pa bo Komisija vzpostavila tudi novo mednarodno finančno platformo, kjer se bodo zbrali donatorji za Palestino.