Naslovnica MagazinKomisija EU je znova pozorna na TikTok in Microsoft

Komisija EU je znova pozorna na TikTok in Microsoft

Avtor:
Spoštovanje Akta o digitalnih storitvah, katerega cilj je zagotoviti varnejše, pravičnejše in preglednejše spletno okolje za vse spletne posrednike in vse uporabnike v EU, zahteve nenehno pozornost Evropske komisije. Tokrat je ta pozornost namenjena Microsoftu in TikToku.
Komisija EU je znova pozorna na TikTok in Microsoft

Microsoftov program iz 80. let na računalniku iz istega obdobja (foto: FB Microsoft)

Komisija EU je pravkar obvestila družbo TikTok, da slednja ne izpolnjuje svojih obveznosti glede objave odložišča oglasov iz ‘Akta o digitalnih storitvah’. Odložišče oglasov je ključnega pomena za raziskovalce in za civilno družbo pri odkrivanju prevarantskih oglasov, kampanj hibridnih groženj ter usklajenih informacijskih operacij in lažnih oglasov, tudi v okviru volitev.

»Evropska komisija je ugotovila, da TikTok ne zagotavlja potrebnih informacij o vsebini oglasov, uporabnikih, ki so jim oglasi namenjeni, in o tem, kdo je plačal oglase. Poleg tega odložišče oglasov podjetja TikTok javnosti ne omogoča celovitega iskanja oglasov na podlagi teh informacij, s čimer omejuje uporabnost orodja,« so sporočili z Evropske komisije. Pri tem so svoje sporočilo označili kot ‘predhodno stališče’.

Pojasnili so še, da lahko v primeru dokončne potrditve teh ugotovitev Komisija EU izda sklep o neskladnosti in globo v višini do 6 % skupnega svetovnega letnega prometa ponudnika, kar je zagotovo ogromen znesek. Poleg tega lahko podaljša obdobje nadzora za zagotovitev skladnosti ‘Aktom o digitalnih storitvah’, pa tudi dodatne denarne kazni, da bi platformo prisilila k izpolnjevanju obveznosti v EU.

Pozornosti pa je Komisija EU posvetila tudi Microsoftu. Javnost oz. vse zainteresirane strani je pozvala h komentarjem zavez, ki jih je Microsoft ponudil zaradi ugotovitev, da je z vezavo komunikacijsko-sodelovalne aplikacije za skupine ‘Teams’ na druge aplikacije, ki so vključene v pakete za podjetja Office 365 in Microsoft 365 (npr. Microsoft Word in Microsoft Outlook), kršil protimonopolne predpise EU.

Microsoft je namreč v odgovor pripravil 4 ukrepe, da bi ugodil Komisiji EU, potrošnikom in drugim podjetjem. Če pravkar začeti javni ‘tržni test’ pokaže, da so te zaveze zadovoljive, jih lahko Komisija EU za Microsoft naredi tudi pravno zavezujoče. Če pa Microsoft ne bi spoštoval teh zavez, bi ga lahko doletela globa v višini do 10 % svetovnega prometa podjetja, kar je še več kot pri predhodno omenjenem primeru TikToka.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.