Parlament EU in Svet EU sta dosegla dogovor o predlogu Komisije EU za področje preprečevanje onesnaževanja z mikroplastiko. Nova uredba bo obenem varovala okolje in hkrati zagotovila, da bodo lahko evropske industrije še naprej učinkovito trajnostno delovale.

Kdo ve, koliko mikroplastike zaužijemo nevede (foto: slovenia.representation.ec.europa.eu)
Že pred leti je postalo jasno, da se mora EU resno lotiti onesnaževanja z mikroplastiko, tudi zato je nastala ‘Strategija EU za plastiko’. Ta akcijski načrt naj bi v EU zagotovil krožno gospodarstvo in ničelno onesnaževanje prek treh področij aktivnosti. Prvo je zmanjšanje onesnaževanja s plastičnimi proizvodi (ki se razgradijo v mikroplastiko), drugo omejevanje uporabe (v izdelke) načrtno dodane mikroplastike ter tretje onemogočanje nenamernih izpustov mikroplastike.
Poseben poudarek je bil tokrat glede preprečevanje onesnaževanja z mikroplastiko iz plastičnih peletov v celotni vrednostni verigi, tudi med prevozom in še posebej na morju. »Še danes se veliko plastičnih peletov izgubi med vsakodnevnimi dejavnostmi v obratih za pretovarjanje ali med prevozom, ki končajo v okolju, vključno z morjem, zaradi neustreznega ravnanja pomorskih in drugih prevoznikov.
Mikroplastika je obstojna, mobilna ter jo je izjemno težko in drago odstraniti iz narave. Najdemo jih po vsem svetu, tudi na oddaljenih lokacijah in v človeškem telesu, kar vzbuja resno zaskrbljenost zaradi vplivov visoke izpostavljenosti na zdravje ljudi,« pravi Komisija EU. Znano je, da plastični peleti močno onesnažujejo vodo in tla, vključno s kmetijskimi zemljišči, zato škodujejo vsem ekosistemom in biotski raznovrstnosti, še posebej morskemu življu.
Parlament EU in Svet EU bosta morala sedaj najprej tudi uradno sprejeti novo uredbo, preden bo začela veljati. Skupni cilj je zmanjšanje izpustov mikroplastike v okolje za 30 % do leta 2030, kar je opredeljeno v načrtu EU za ničelno onesnaževanje. Glede učinkovitega trajnostnega delovanja podjetij pa je Komisija EU napovedala manjše upravne obremenitve manjših in srednjih podjetij (MSP), ki predstavljajo važen del dobavne verige plastičnih peletov.