V vladni ‘Načrt razvojnih programov za obdobje 2024–2027 uvrstila nov projekt, ki se imenuje ‘Podpora avtomobilskim dobaviteljem Zahodni Balkan’. Gre za obliko mednarodne razvojne pomoči, ki jo bo Ministrstvo za gospodarstvo turizem in šport financiralo v vrednosti 866.400 evrov. Niso pa pojasnili, kakšne koristi bo predvidoma imela Slovenija od tega.
Namen sofinanciranja projekta ‘Podpora avtomobilskim dobaviteljem Zahodni Balkan’ je razvoj regionalnih avtomobilskih dobaviteljev na Zahodnem Balkanu, spodbujanje programa industrijske preobrazbe in vključevanja v evropske avtomobilske vrednostne verige. Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ) sicer financira predvsem mednarodne razvojne projekte Organizacije združenih narodov za industrijski razvoj (UNIDO).
»Komisija za izbiro, pregled in oceno primernosti osnutkov projektov mednarodne razvojne pomoči na MGTŠ je 21. septembra 2023 potrdila 9 predlogov projektov mednarodne razvojne pomoči, med njimi tudi projekt’ Podpora avtomobilskim dobaviteljem Zahodni Balkan’. Projekt bo vključeval slovenske in mednarodne strokovnjake, in sicer do 20 MSP v sektorju proizvodnje v avtomobilski dobaviteljski verigi,« sporočajo z MGTŠ.
Ta podjetja naj bi pridobila nova znanja, poslovne povezave in dostop do kvalificiranega osebja. Projekt ‘Podpora avtomobilskim dobaviteljem Zahodni Balkan’ bo zagotovil pomoč za povezovanje dobaviteljev in kupcev ter omogočil vzpostavitev in razvoj posebnih poslovnih partnerstev med lokalnimi proizvajalci sestavnih delov, zlasti malimi in srednje velikimi podjetji (MSP), ter partnerskimi avtomobilskimi grozdi.
Predvidena je vzpostavitev regionalnega sodelovanja med izvajalci, zagotavljanje kakovosti in ugotavljanja skladnosti, poleg tega pa tudi organiziranje izobraževanj, delavnic in konferenc z namenom prenosa znanj in izkušenj. MGTŠ bo projekt v letih 2024, 2025 in 226 financiralo s 866.400 evri.
Ta sredstva pa so že zagotovljena v veljavnem in sprejetem proračunu RS (na proračunski postavki za Mednarodno razvojno sodelovanje). Z MGTŠ pa tokrat niso pojasnili, kakšne koristi naj bi Slovenija imela od te podpore.