Poslanci v Parlamentu EU bodo danes glasovali o večletnem finančnem načrtu za obdobje 2021–2027. A to je šele prvi korak do tega, da bi bil proračun tudi dokončno sprejet. Tudi Evropski svet (države EU) bi morale namreč čim prej sprejeti svoja izhodišča in s tem omogočiti začetek dolgotrajnih usklajevanj okrog novega proračuna. Zato so poslanci zahtevali tudi pripravo rezervnega načrta za vmesno obdobje.
Poslopje Evropskega parlamenta v Bruslju (europarl.europa.eu)
Evropski parlament se je že od lanskega novembra želi pogajati o vseh vidikih svežnja o večletnem finančnem proračunu, vključno s predlogi o reformi lastnih virov financiranja EU. Toda evropski postopki so znani po svoji počasnosti, česar se zavedajo tudi poslanci. Slednji so namreč od Komisije EU včeraj zahtevali pripravo rezervnega, oz. načrta B, prek katerega bi tudi v primeru zastoja pogovorov o proračunu zagotovili nemoteno delovanje za vseh prejemnike evropskih sredstev.
Ni skrivnost, da so pogovori o proračunu EU vedno kompleksni, saj je potrebno upoštevati milijon različnih faktorjev. Iz Parlamenta EU so spomnili, da je za bilo na primer za sprejetje aktualnega dolgoročnega proračuna potrebno kar leto in pol usklajevanj. »Zato poslanci v resoluciji pozivajo Evropsko komisijo k pripravi rezervnih načrtov, ki bi v primeru zastojev sprejemanja proračuna zagotovili nemoteno nadaljevanje financiranja oseb, organizacij in projektov, ki prejemajo evropska sredstva.
Ta bi se do sprejetja novega proračuna delila znotraj dosedanjih okvirjev,« so sporočili s Parlamenta EU. Sicer so v strukturah EU tovrstne ‘začasne dvanajstine’ že dobro uveljavljene. Na zadnjem sestanku proračunskega odbora Parlamenta EU so sicer konec septembra trdili, da nočejo načrta B, ampak uresničitev prvotnega načrta. Člani odbora so tudi priznali, da so že zafrustrirani zaradi počasnega napredka pogovorov.
Vendar pa se lahko pogajanja še dodatno zapletejo, če bi nova zasedba Evropske komisije prišla na plan z novimi pobudami, za katere bi seveda potrebovali dodatna sredstva.