Skupni policijski organ EU Europol je včeraj objavil novo ‘Oceno nevarnosti internetnega organiziranega kriminala’ (IOCTA). Gre za poglobljeno oceno ključnih dogodkov, sprememb in nastajajočih groženj kibernetske kriminalitete v zadnjem letu, ki je sicer že deseto tovrstno poročilo po vrsti. Napovedi Europola niso rožnate…

Naslovnica novega poročila Europola (foto: europol.europa.eu)
Dokument Europola ‘Ocena nevarnosti internetnega organiziranega kriminala’ (IOCTA) izpostavlja aktualne trende spletnega kriminala, kot so kibernetski napadi, spolno izkoriščanje otrok, najrazličnejše spletne goljufije in goljufije pri plačilih. Poleg tega pa IOCTA, ki je doživel že 10. izdajo, vsebuje tudi napovedi o bližnji prihodnosti, predvsem glede novih tehnologij, plačilnih sistemov, umetne inteligence, kriptovalut in različnih ilegalnih vsebin.
»Nedavne operacije organov kazenskega pregona so skupine izsiljevalskih programov spodbudile k razdelitvi in preimenovanju pod različnimi preoblekami. Poleg tega so nenehne odstranitve forumov in tržnic na temnem spletu skrajšale življenjski cikel kriminalnih spletnih mest. Ta nestabilnost je skupaj z navalom obstoječih prevar prispevala k razdrobljenosti in množenju kibernetskih groženj,« pravijo na Europolu.
Dodali so opažanja, da kriminalci prek izsiljevalske programske opreme vse bolj ciljajo na mala in srednje velika podjetja, ker imajo slednja nižjo stopnjo kibernetske obrambe, da so E-trgovci in bančne ustanove prednostne tarče poskusov napadov prek kloniranih oz. zlorabljenih plačilnih kartic, navadni uporabniki spleta pa so še naprej največkrat žrtve lažnih kampanj, ogrožanja poslovne e-pošte (BEC), naložbenih in romantičnih goljufij.
Posebno poglavje se tiče spletnega spolnega izsiljevanja, sploh mladoletnikov. Na tem področju so namreč zaznali nekaj zelo zaskrbljujočih trendov – storilci kaznivih dejanj so v mnogih primerih sami mladoletni, nekateri so za kriminalne aktivnosti že začeli uporabljati pomoč umetne inteligence, prav tako pa se je povečala tudi uporaba kriptovalut na najrazličnejših področjih kriminala.
»Kibernetski kriminal s pomočjo umetne inteligence se je šele začel: gradivo o spolni zlorabi otrok s pomočjo umetne inteligence (CSAM) je zaskrbljujoča grožnja, ki jo bo treba skrbno spremljati. Primeri popolnoma umetnega CSAM, spremenjenega z umetno inteligenco, bodo predstavljali vse večje izzive za preiskave organov pregona,« so še dodali z Europola.