Včeraj je bila na vrsti posebna novinarska konferenca, na katere je bilo predstavljeno najnovejše poročilo o prihodnosti evropske konkurenčnosti. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je pripravo tega dokumenta zaupala bivšem italijanskem premierju in predsedniku Evropske centralne banke Mariu Draghiju.
S Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji so spomnili, da je predsednica Komisije EU Ursula von der Leyen prihodnost evropske konkurenčnosti uvrstila med svoje prednostne naloge ter se hkrati tudi zavezala, da bo še dodatno zmanjšala upravno breme in okrepila enotni evropski trg. To je sicer napovedala že 13. septembra lanskega leta v tradicionalnem predsedniškem govoru o stanju Unije.
Tedaj je tudi napovedala, da bo za pripravo strokovnega poročila o trenutnih razmerah in o predvidevanjih za bližnjo prihodnost področja konkurenčnosti EU pooblastila Maria Draghija ( nekdanjega italijanskega premierja in predsednika Evropske centralne banke). Skoraj natanko leto dni kasneje je bil dokument končno pripravljen, zato so včeraj izpeljali posebno predstavitveno tiskovno konferenco.
Na njej je bilo moč slišati, kako je Evropa združena v svojem prizadevanju za vključujočo gospodarsko rast in se osredotoča na trajnostno konkurenčnost, ekonomsko varnost, odprto strateško avtonomijo ter pošteno konkurenco. Vse strokovne ugotovitve v dokumentu bodo prispevale k nadaljnjemu delu Komisije EU pri pripravi novega načrta za trajnostno blaginjo in konkurenčnost Evrope.
Še posebej bodo te sveže strokovne analize pomembne pri pripravi oz. razvoju novega ‘Sporazuma o čisti industriji – za konkurenčne evropske industrije in kakovostna delovna mesta’, ki bo predvidoma predstavljen v prvih stotih dneh drugega mandata predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen. »Močan evropski sistem pravic in vrednot ponuja enake možnosti in vodi na področju socialne vključenosti.
Naše institucije, gospodarski okviri in zavezanost pravni državi ustvarjajo okolje, v katerem lahko podjetja uspevajo in ljudje uspevajo. Vrhunska infrastruktura in usposobljena delovna sila dajeta Evropi konkurenčno prednost. Trdo delamo, da ohranimo vodilni položaj na svetovni ravni in zagotovimo, da imamo nadzor nad lastno prihodnostjo,« so še o tem zapisali s Evropske komisije.