Ob letošnjem Mednarodnem dnevu pogrešanih otrok je potekala posebna mednarodna kampanja ‘Pomisli, preden objaviš’. Posvečena je bila ozaveščanju o temi o objavljanju golih fotografij, ki so jih ustvarili otroci in mladoletniki sami ali pa celo njihovi bližnji. Velja dodati, da vsako leto po svetu izgine veliko otrok, večina teh izginotij pa je povezana s spolnim izkoriščanjem. Objava golega selfija lahko tako zelo hitro postane prvi korak v tej smeri…
Ob Mednarodnem dnevu pogrešanih otrok je letos potekala mednarodna ozaveščevalno-preventivna akcija ‘Pomisli, preden objaviš’. Poimenovanje letošnje akcije razkriva, da je bila namenjena temi, ki je v zadnjih letih vse bolj problematična za otroke in za mladoletne osebe – gre za objavo oziroma deljenju golih’ fotografij, ki so jih sami ustvarili otroci in mladoletniki sami ali njihovi bližnji (prijatelji, vrstniki, starši,sorodniki).
Otrokom in najstnikom so z letošnjo akcijo skušali dopovedati, da svojih golih fotografij ni moč zaupati nikomur, niti svojim staršem. Tudi slovenska Policija se je ponovno priključila v mednarodno preventivno kampanjo in sicer v sodelovanju z evropsko mrežo policijskih strokovnjakov PEN-MP (angleško Police Expert Network on Missing Persons) ter z nevladno organizacijo Amber Alert Europe.
»Cilj letošnje kampanje je med ljudmi povečati zavedanje o možnih posledicah. Poleg sramu, tesnobnosti, jeze in samoobtoževanje so pri mladostniku pogosto prisotna tudi samomorilna ali samopoškodovalna vedenja. Oškodovani mladostnik lahko doživi izključitev iz družbe, posnetki in fotografije pa lahko škodijo njegovemu dobremu imenu,« so pojasnili s Policije. Sicer samomorov niso omenili, a se lahko nespametna objava konča tudi tragično.
V zadnjih dveh letih je zaradi pandemije koronavirusa prišlo do opaznega povečanja količina golih najstniških fotografij, ki so vsakodnevno naložene in nato razdeljene prek spleta. Po podatkih fundacije Internet Watch Foundation se je količina od leta 2019 povečala za kar 77 %. Po posebni anketi pa je vsak tretji najstnik že videl gole fotografije oseb, za katere je vedel, da niso privolile v objavo in delitev.
»O sekstingu govorimo, ko nekdo deli sporočilo s seksualno vsebino ali fotografijo oziroma posnetkom, na kateri je gol ali pomanjkljivo oblečen. Seksting pa se lahko sprevrže tudi v kaznivo dejanje, kadar ne gre za posnetke, namenjene zabavi in zbliževanju, ampak za zlorabo, ki je kazniva (npr. izdelava in/ali izdelava posnetkov spolnih zlorab otrok, pridobivanje oseb, mlajših od 15 let, za spolne namene ipd.),« so še pojasnili s Policije.