Naslovnica Kronika Od ponedeljka nov enotedenski poostren nadzor hitrosti

Od ponedeljka nov enotedenski poostren nadzor hitrosti

Avtor: Spletno Uredništvo
Sredi viška turistične sezone se bo po evropskih cestah in tudi po slovenskih začela enotedenska preventivna akcija za zmanjševanje hitrosti na cestah. Ker za zmanjševanje hitrosti po cestah v Sloveniji že skrbita dopustniška gneča in številni zastoji, sploh ob koncih tedna, najbrž policisti ne bi smeli imeti preveč dela. Vseeno pa pozor na ‘radarje’, saj bodo postavljeni tudi zaporedno…
Od ponedeljka nov enotedenski poostren nadzor hitrosti

Prizor s podobne akcije nadzora hitrosti, ki je potekala novembra lani (foto: policija.si)

S Policije so sporočili, da se v ponedeljek, 5. avgusta 2024, začenja preventivna akcija za umirjanje hitrosti na slovenskih cestah. V času akcije, ki bo trajala vse do nedelje, 11. avgusta, in je evropsko usklajena, bodo policisti poleg svojih preostalih rednih nalog poostreno nadzirali hitrost prometa. Na nekaterih relacijah bo postavljenih tudi več zaporednih policijskih kontrol, zato bodo lahko vozniki kontrolirani in tudi zaustavljeni večkrat.

»Namen preventivne akcije, ki jo policija izvaja skupaj z Javno agencijo RS za varnost prometa, ni kaznovanje voznikov, temveč njihovo ozaveščanje, da se lahko brezglavo hitenje ali iskanje adrenalinskega užitka v prehitri vožnji hitro sprevrže v največjo nočno moro posameznika z najhujšimi posledicami za vse udeležence. Višje kot so hitrosti, praviloma težje so posledice prometnih nesreč,« so pojasnili s Policije.

Predstavili so tudi najnovejše statistične podatke o prometnih nesrečah, ki jim je botrovala prevelika hitrost. Tako so od 1. januarja do 28. julija letos policisti našteli 1.940 prometnih nesreč (lani 2.054), v katerih je umrlo 15 udeležencev (lani 20). Prav tako je bilo v tovrstnih prometnih nesrečah 180 udeležencev huje in 986 lažje telesno poškodovanih (lani je bilo hudo poškodovanih 174, lažje pa 1.047 ljudi).

Opazen je torej trend upadanja, kar potrjuje tudi 71.988 letos ugotovljenih kršitev s področja hitrosti v primerjavi z lanskimi podatki iz istega obdobja, ko so jih našteli 74.166. Policija pa je med drugim dodala še zanimiv podatek, da so sicer med povzročitelji prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti najpogosteje vozniki osebnih avtomobilov, vozniki motornih koles in v zadnjem obdobju tudi kolesarji.

Kolesarji? Očitno velja nadobudne bicikliste spomniti, da se na primer Tadej Pogačar lahko spusti na v Nico s hitrostjo 93 kilometrov na uro predvsem zato, ker je cesta, po kateri vozi, zaprta za ves ostali promet. Prav tako velja spomniti, da tudi za kolesarje veljajo vse zakonske omejitve hitrosti in vsi ostali prometni predpisi – tudi za prepočasno vožnjo lahko dobite kazen.

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.