Europola in Eurojust sta tokrat pomagala pri operaciji, ki so jo skupaj izvedli estonski, finski, romunski in srbski organi kazenskega pregona. Na koncu so aretirali 47 preprodajalcev mamil in zaplenili za približno 12,5 milijona evrov tablet. Kriminalna mreža je nabavljala velike količine psihotropnih tablet v Srbiji ter jih prek Romunijo prevažala v Estonijo, Finsko in na Norveško, da bi jih tam prodajala na ulicah.

Romunski policist, srbska policistka in pripadnik Europola med sklepnim delom akcije (foto: europol.europa.eu)
Pod koordinacijo skupnega evropskega policijskega organa Europola in ob sodelovanju skupnega evropskega pravosodnega organa Eurojusta so preiskovalci iz Norveške, Estonije in Finske tokrat poiskali izvor ter distribucijske poti za ilegalne tablete, zato so se v akcijo vkjučile tudi srbske in romunske policijske sile. Že pred zaključno operacijo so tudi aretirali več osumljencev in zasegli več kot dva milijona psihotropnih tablet.
Te tablete so bile narejene iz dveh različnih vrst zdravil, ki se običajno lahko dobijo in konzumirajo le prek zdravniškega recepta. To pa pomeni, da v sestavinah niso ravno nedolžne snovi. »Dve glavni drogi, ki sta bili predmet trgovine, morata predpisati zdravstveni delavci in sta namenjeni obvladovanju paničnih in anksioznih motenj. Ker lahko te vrste zdravil na recept povzročijo dezhibicijo, evforijo in lajšajo tesnobo, se pogosto zlorabljajo v rekreativne namene.
Predmeti, zaseženi med operacijo, vključujejo: velike količine tablet, gotovine, mobilnih telefonov, strelnega orožja in luksuznih avtomobilov. V Romuniji so zasegli dve hiši,« so pojasnili z Europola in dodali, da so bile naloge posameznikov v tem kriminalnem poslu zelo natančno opredeljene.
Vseeno pa so največ dela opravljali Romuni, ki so prepovedano blago uvažali iz Srbije, ga prepeljali na sever evropskega kontinenta in ga tam tudi prodajali na ulicah. Na koncu celotne operacije so policisti skupno aretirali 47 preprodajalcev mamil in jim zaplenili za približno 12,5 milijona evrov tablet.