Naslovnica TrendiUmetnost preživetja je naslednja premiera Mini teatra

Umetnost preživetja je naslednja premiera Mini teatra

Avtor:
Z Mini teatra so napovedali že četrto gledališko premiero v nizu produkcij mladih avtorjev s katerimi to gledališče obeležuje svojih prvih 25 let ustvarjanja. To je predstava ‘Umetnost preživetja’, ki bo premiero doživela v soboto, prvi ponovitvi pa  nato že nedeljo in v ponedeljek.
Umetnost preživetja je naslednja premiera Mini teatra

Napovedna fotografija pred premiero predstave ‘Umetnost preživetja’ (foto: Inan Sven Du Swami/Mini teater)

Ekipa Mini teatra letos praznuje spoštovanja vreden jubilej – 25 let obstoja. To obletnico pa praznujejo zelo delovno, saj so tokrat napovedali že četrto odrsko premiero v nizu produkcij mladih avtorjev. Doslej so izvedli premiere predstav ‘Sanjači ali ljubezenska zgodba v revoluciji’ (režiser: Bor Ravbar), ‘Morska deklica’ (avtorski projekt: Nina Kuclar Stiković, režiser: Jure Srdinšek) ter ‘Balada o trobenti in oblaku’ (Ciril Kosmač, režiser: Žiga Hren).

Tokrat se obeta še premiera predstave ‘Umetnost preživetja’, ki je nastala po motivih kratke zgodbe ‘Tisti, ki ostanejo in se borijo’ avtorice N. K. Jemisin. Glavne vloge igrajo Mojca Špik, Tadej Pišek, Tines Špik in Anamaria Bagarić. Za prevod, priredbo in dramaturgijo je poskrbela Zala Mojca DeLyria, za režijo pa Inan Sven Du Swami. Premiera bo v soboto, 26. oktobra ob 20. uri, prvi ponovitvi pa v nedeljo in ponedeljek (27. in 28. oktobra), prav tako ob 20. uri.

»Kratko zgodbo ‘Tisti, ki ostanejo in se borijo’ je vplivna afrofuturistična avtorica N. K. Jemisin napisala kot odgovor na presenetljivo obskurno štorijo sicer svetovno znane znanstvenofantastične pisateljice Ursule K. Le Guin, ki nosi naslov ‘Tisti, ki zapustijo Omelas’. V obeh primerih gre za kontemplacijo limit človeške domišljije. Avtorici raziskujeta, koliko si je človeštvo sposobno predstavljati utopijo.

Medtem ko Le Guin sugerira, da si občo lepoto in dobroto lahko zamišljamo samo, če je nekje prisotno tudi trpljenje, in da se ljudje raje sami umaknemo, če se s sistemom ne strinjamo, kot pa da bi ga poskušali spremeniti, Jemisinina zgodba implicira, da utopije pravzaprav – ni. Jemisinina zgodba, ki je globoko zakoreninjena v specifični kontekst s sistemskim rasizmom prepojenih ZDA, vendarle odzvanja tudi pri nas,« pa razkriva napovednik Mini teatra.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.