Podnebne spremembe so že tu, ena od bolj opaznih pa je dvigovanje morske gladine. S tem problemom se že več let soočajo tudi v Izoli, Piranu in Kopru. Prihodnji teden pa se obeta javna predstavitev nove strategije za zaščito obalnega pasu zaradi vpliva podnebnih sprememb na višino morske gladine.
Zadnja leta je bila zaradi naraščanja višine morske gladine najbolj na na udaru Izola, kjer je voda večkrat zalila staro mestno jedro, tako da so vreče s peskom in zaščitne deske marsikje kar ostale ob hišah. Čeprav protipoplavni sistemi na odtokih v morje obstajajo, imajo v Izoli med obsežnimi padavinami težave s prečrpavanjem kanalizacije, meteornih vod ter ob visoki plime in južnem vetru tudi s prečrpavanjem morske vode.
V Občini Piran je ob jesenskih plimovanjih in obsežnejših padavinah najbolj na udaru območje okrog mestnega mandrača, Tartinijevega trga in obalni predel do Punte. V Kopru je najbolj v nevarnosti osrednje mestno parkirišče ter dva podhoda za pešce in kolesarje, voda pa je večkrat zalila Prešernov trg in okolico. V Občini Ankaran večjih težav zaradi plimovanja in poplavljanja doslej niso imeli, saj je le malo objektov neposredno ob morju.
Prihodnji teden pa se obeta javna predstavitev nove strategije za zaščito obalnega pasu zaradi vpliva podnebnih sprememb na višino morske gladine. Organizatorja dogodka, ki bo na vrsti v torek, 5. novembra, ob 10. uri sta Fakulteta za pomorstvo in promet UL ter Javni zavod za spodbujanje podjetništva in razvojne projekte Občine Izola. Predstavitev bo gostila Fakulteta za pomorstvo na svojem sedežu v Portorožu.
Po uvodnih nagovorih bo najprej govora o pomenu strategije ter koordiniranega dela državnih in občinskih organov, o politikah EU in skladu za omilitev podnebnih sprememb, o strategiji prilagajanja rabe in dejavnosti na slovenski obali, o pravnem, družbenem, upravljavskem in okoljskem vidiku sprememb oz. nove strategije, predvsem pa bodo predstavljeni konkretnih možni posegi in variante v vseh štirih občinah Slovenske Istre.