Naslovnica Kronika Kriminalci so utajili za skoraj 300 milijonov evrov plačil DDV-ja

Kriminalci so utajili za skoraj 300 milijonov evrov plačil DDV-ja

Avtor: Spletno Uredništvo
Ta teden je skupni evropski policijski organ Europol podprl Evropsko javno tožilstvo in organe pregona iz 16 držav v pri zatiranju velike kriminalne mreže, ki je bila vpletena v goljufije s področja davka na dodano vrednost. Akcijo so poimenovali ‘Admiral 2’, aretirali so 32 ljudi in ocenili, da je skupina zbrala za skoraj 300 milijonov evrov davčnih utaj.
Kriminalci so utajili za skoraj 300 milijonov evrov plačil DDV-ja

Fotografija pročelja stavbe skupnega Evropskega policijskega organa Europola (foto: FB Europol)

Obsežna preiskava s kodnim imenom Admiral 2 je odkrila zapleteno mednarodno shemo goljufij s področja neplačevanja davka na dodano vrednost (DDV). Na koncu so pridržali preko 30 ljudi, zasegli so večjo količino pametnih telefonov in drugih elektronskih naprav v vrednosti več kot 47,5 milijona evrov, zaplenili več luksuznih avtov in 126.965 evrov gotovine ter  zamrznili 62 bančnih računov v skupni vrednosti več kot 5,5 milijona evrov.

Predvsem pa so policisti ocenili, da se je kriminalna mreža pri trgovski prodaji priljubljenih elektronskih izdelkov načrtno izognila plačilu DDV-ja v višini 297 milijonov. A to najbrž ni končni znesek, saj se preiskava še nadaljuje. Sicer je ta kriminalna mreža uporabljala enak ‘modus operandi’ (način delovanja) ter delno tudi enako organizacijo in infrastrukturo kot kriminalci, ki so bili v preteklosti že obravnavani v okviru operacije Admiral.

Ta preiskava, ki je bila oznanjena javnosti novembra leta 2022, je odkrila doslej največjo goljufijo na področju DDV v zgodovini EU, saj naj bi škoda znašala vrtoglave 2,9 milijarde evrov. »Po preiskavi so osumljenci v 15 državah članicah EU ustanovili podjetja, ki so delovala kot zakoniti dobavitelji elektronskega blaga. Prek spletnih tržnic so končnim kupcem v EU prodali za več kot 1,48 milijarde evrov priljubljenih elektronskih naprav.

Čeprav so končni kupci ob nakupih plačali DDV, podjetja prodajalci niso izpolnjevali svojih davčnih obveznosti. Z izginotjem so se izognili plačilu zneskov, ki jih dolgujejo zadevnim državnim davčnim organom. Druga podjetja v goljufivi verigi bi nato od teh nacionalnih davčnih organov zahtevala vračilo DDV, kar bi povzročilo ocenjeno izgubo DDV v višini 297 milijonov EUR,« so pojasnili z Europola.

Dobiček od te kriminalne dejavnosti je bil nato prenesen na račune v tujini, Evropsko javno tožilstvo (EPPO) pa sedaj sumi, da je bilo v to zapleteno goljufivo shemo, ki naj bi se uporabljala tudi za pranje premoženjskih koristi, pridobljenih s trgovino z mamili, različnimi vrstami kibernetske kriminalitete in naložbenimi goljufijami, vpletenih več kot 400 podjetij iz več držav EU.

Preiskava je odkrila tudi morebitno povezavo z ruskim organiziranim kriminalom, potem ko so ta teden opravili več kot 300 preiskav v 16 državah ter v Latviji in Litvi aretirali preko 30 ljudi. V skupni akciji pa so sicer sodelovali še policijski organi iz Avstrije, Belgije, Bolgarije, Cipra, Češke, Estonije, Francije, Nemčije, Italije, Luksemburga, Poljske, Nizozemske, Slovaške in Španije.

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.