Europol je sporočil, da se aretacije kriminalcev, ki se ukvarjajo s prevozom ilegalnih migrantov po tako imenovani balkanski poti, nadaljujejo. Predvčerajšnjim so tako pridržali kar 19 osumljencev iz Romunije, ki so prek Madžarske in Slovenije prevažali ljudi v Italijo. To je že tretja večja mednarodna akcija na tako imenovani ‘balkanski poti’ v zadnjih 5 tednih.

Italijanski policisti so prestregli vozilo s prebežniki – morda tik za mejnim prehodom Vrtojba (foto: europol.europa.eu)
V ponedeljek (2. septembra) so organi pregona po Romuniji opravili 40 preiskav in aretirali 19 članov kriminalne mreže, ki se je posvečala tihotapljenju ilegalnih migrantov. Europol je podprl to operacijo, ki je rezultat skupne preiskave madžarskih, italijanskih, romunskih in slovenskih policistov. Kriminalci so migrante skrivali med trgovsko blago v tovornih vozilih ali pa so jih po starem triku stlačili za lažne stene oz. v skrite predelke predelanega vozila.
Med pridržanimi je 5 romunskih vodij združbe, ki so se posvečali logistiki in vodenju kriminalnih dejavnosti. Ostali 14 osumljencev so sodelavci, zadolženi za novačenje voznikov oz. za namestitev migrantov v tako imenovane varne hiše, od katerih so dve našli v Italiji. Združba je osumljena, da je bila od januarja 2023 vpletena v več kot 30 tihotapskih incidentov, pri čemer je čez meje nezakonito prepeljala najmanj 726 migrantov.
Kriminalci so kar prek spletnih aplikacij ponujali prevoz za migrante, med katerimi so mnogi imeli začasni delovni vizum v Romuniji, preko Madžarske in Slovenije v Italijo. Bangladeški, indijski, nepalski ali pakistanski državljani, ki so uporabljali to nezakonito storitev, so za potovanje plačali med 2.500 in 3.000 evrov (to je precej manj, kot so zahtevale druge balkanske kriminalne združbe, ki so jih razbili v zadnjih tednih).
Med celotnim potovanjem so kriminalci uporabili dodatna vozila kot spremljevalce, ki so spremljala prevoze in pazila na prisotnost organov pregona. Večina vozil, ki so jih uporabljali osumljenci, je bila registrirana za legalne posle, kot so prevozna podjetja. Kriminalci so potovanja organizirali prek medsebojno povezanih celic, ki so vsaka rekrutirale voznike za posamezne dele poti.
Europol je olajšal izmenjavo informacij med vpletenimi državami, nazadnje pa so v akciji, sodelovali Madžarski nacionalni preiskovalni urad – Enota proti nezakonitim migracijam, Italijanska državna policija – Centralna operativna služba, enote italijanske mejne policije iz Gorice in Vidma, romunski Generalni direktorat za boj proti organiziranemu kriminalu ter tudi slovenska Policija.