Organi kazenskega pregona iz kar osemnajstih držav so v operaciji ‘Decoy’, akciji, ki jo je koordiniral Europol zasegli več kot 14 milijonov evrov ponarejenega denarja. Cilj te skupne carinsko-policijske operacije je bil preprečiti distribucijo ponarejenih bankovcev in kovancev prek poštnih storitev po vsej Evropi.
Z Europola so navedli, da so v akciji so sodelovali policijski, carinski in pravosodni organi iz Avstrije, Bolgarije, Hrvaške, Češke, Francije, Nemčije, Grčije, Irske, Italije, Nizozemske, Poljske, Portugalske, Romunije, Srbije, Španije, Turčije, Združenega kraljestva in Združenih držav Amerike. Med preiskavo poštnih pošiljk so na koncu skupno zasegli za več kot 14 milijonov evrov ponarejenega denarja.
»Med operativno fazo je bilo zaseženih 174 paketov s ponarejeno valuto, kar je sprožilo 144 novih policijskih preiskav kriminalnih mrež. Prestregli so skupno 148.130 kosov ponarejenega denarja, med njimi 134.949 evrskih bankovcev in kovancev, 9.186 britanskih funtov in 3.595 ameriških dolarjev,« so sporočili z Europola in dodali, da je šlo pretežno za bankovce spremenjenega dizajna, oziroma za .t.i. ‘filmski denar’.
Pojasnili so tudi, da gre za reprodukcije, katere so zelo podobne oblike in barve kot pravi bankovci, a imajo natisnjeno tudi majhno opozorilo, da ne gre za pravi denar, ampak za ponaredke. Ker so opozorila zelo majhna, bankovci pa delujejo povsem pravi, so te ‘izjave o omejitvi odgovornosti’ pogosto spregledane.
To kriminalcem omogoča, da ponaredke na različne načine uporabijo kot pravo valuto. Europol pa ugotavlja, da so v tem in podobnih primerih ponarejanja najpogosteje zaseženi bankovci za 50 evrov, na drugem mestu sledi bankovec za 20 evrov…