V Sloveniji obstaja množična in obenem kronična težava v različnih športnih panogah, ki se imenuje pomanjkanje sodnikov.
Predsednik RZS Franjo Bobinac z Bojanom Lahom in Tadejem Sokom, ki sta sodila ženski finale OI (foto: FB RZS)S pomanjkanjem sodnikov se v Sloveniji soočajo v vseh kolektivnih športnih panogah. Če je sodnikov premalo, pa to negativno vpliva tudi na kakovost njihovega dela, pri katerem naj bi bilo čim manj napak. Tako se je na primer kakovost sojenja v tekmovanjih pod okriljem Nogometne zveze Slovenije v zadnjih 20 letih opazno izboljšala. Vseeno je bilo vmes tudi obdobje, ko je na prvoligaških tekmah sodilo po 6 sodnikov naenkrat, kar je hitro botrovalo k težavam v nižjih ligah.
Pa ne le v Sloveniji, ampak tudi v nogometni velesili, kot je Italija, zato so ta eksperiment tudi hitro zaključili. V tekmovanjih Košarkarske zvezi Slovenije je bila kakovost sojenje precej bolj sporna, ko sta tekme najvišjega ranga še sodila le po dva sodnika. Kakovost sojenja se je po uvedbi tretjega sicer opazno popravila, vendar je pričelo primanjkovati sodnikov za nižjeligaška tekmovanja.
Slovenska košarkarska sodniška organizacija pa je to izkoristila in s stavkami pred pričetki sezon poskušali izsiliti višje plače. V domačih rokometnih vodah pa se vsi strinjajo, da je sojenje že leta največja težava slovenskega rokometa. Napak med tekmami je veliko, sodnikov pa je premalo in mnogi od starejših so že ‘iztrošeni’. »Imaš rad rokomet in si želiš postati oziroma ostati del te lepe igre? Slovenski rokometni sodniki te vabijo, da se jim pridružiš v njihovo rokometno družino!
Tečaj, ki je brezplačen, bo potekal v Mariboru in Kopru v soboto, 6. novembra 2021 s pričetkom ob 9. uri. To je odlična priložnost, da bolje spoznaš delo rokometnega sodnika, pravila igre, hkrati pa ti omogoča da navežeš nova prijateljstva, ki preko športa ostanejo večna,« piše v svežem in zelo aktualnem oglasu Rokometne zveze Slovenije. S pomanjkanjem sodnikov pa se soočajo tudi v novejših športnih panogah.
Tako so se pravkar oglasili tudi z E-športne zveze Slovenije (EŠZS), kjer pripravljajo prvi tečaj za pridobitev administratorske licence. »Udeleženci bodo po zaključenem tečaju lahko opravljali delo e-športnega sodnika/administratorja pod okriljem EŠZS. Na podlagi te licence bodo lahko, med drugim, v prihodnosti opravili tudi mednarodno licenco, ki jim bo omogočala soditi vsa tekmovanja na evropskem in svetovnem nivoju«, pravijo na EŠZS.
Prijave bodo zbirali do 17. novembra, testiranje pa bo nato 20. novembra v prostorih Reveris hub-a na Celovški cesti 111a v Ljubljani.