Vreme danes: Nestanovitno popoldne še ni mimo, nevihte bodo pogostejše v delu Slovenije

Avtor:
Nestanovitno vreme se bo nadaljevalo tudi popoldne. Krajevne plohe in nevihte bodo pogostejše predvsem v zahodni in osrednji Sloveniji, najvišje temperature pa bodo od 22 do 28 °C. Zvečer se bo ozračje umirilo, že jutri pa se bo razjasnilo in ogrelo do 30 °C.

vreme danes plohe nevihte slovenija

Temni oblaki nad gorsko pokrajino napovedujejo nestanovitno vreme s krajevnimi plohami in nevihtami. (foto: Patrik Bloudek / Unsplash)

Popoldne bodo nevihte pogostejše na zahodu in v osrednji Sloveniji

Popoldne bo spremenljivo do pretežno oblačno. Po najnovejši napovedi Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO) se bodo krajevne plohe in nevihte še pojavljale, pogostejše pa bodo v zahodni in osrednji Sloveniji.

Najvišje dnevne temperature bodo od 22 do 28 °C. Ob morju bo prehodno zapihal veter južnih smeri, zvečer pa se bo ozračje umirilo.

V ozadju današnjega nestanovitnega vremena je vremenska fronta, ki je dosegla Alpe in severno Sredozemlje. Nad zahodno Evropo je ciklonsko območje, v višinah pa k nam od jugozahoda prehodno doteka bolj vlažen zrak. Takšne razmere bodo tudi popoldne omogočale nastanek krajevnih ploh in neviht, zvečer pa se bo ozračje postopno umirilo.

Že v sredo razjasnitev in do 30 °C

V sredo bo vreme precej mirnejše. Začetek dneva bo predvsem po nižinah v notranjosti države marsikje še siv, saj bo zjutraj precej megle in nizke oblačnosti, nato pa se bo razjasnilo.

Jutranje temperature bodo od 11 do 17 °C, ob morju okoli 20 °C. Čez dan se bo občutno ogrelo, najvišje temperature bodo od 25 do 30 °C.

Postopno se bo razjasnilo tudi v sosednjih pokrajinah. Nekaj nestanovitnosti bo lahko popoldne ostalo v Alpah, kjer bo še možna posamezna ploha ali nevihta.

Sprememba vremena se lahko pozna tudi pri počutju

Današnje nestanovitno vreme lahko vpliva tudi na počutje. Po biovremenski napovedi ARSO bo vremenski vpliv zmerno obremenilen, v noči na sredo pa bo obremenitev popustila. V sredo bo vpliv vremena predvidoma ugoden in spodbuden.

V teh dneh poteka tudi glavna sezona ambrozije. Obremenitev s cvetnim prahom je lahko zlasti v severovzhodni Sloveniji visoka, drugod po državi pa se sezona hitro razvija. Padavine lahko ljudem, občutljivim na cvetni prah, prinesejo kratkotrajno olajšanje, še vedno pa je lahko visoka obremenitev s sporami gliv.

Ob vrnitvi sonca bo visok tudi UV-indeks

Z izboljšanjem vremena bo znova pomembna zaščita pred soncem. Po podatkih ARSO lahko UV-indeks sredi dneva ob jasnem vremenu doseže okoli 7, v gorah pa okoli 8.

Predvsem ob daljšem zadrževanju na prostem bo zato smiselna ustrezna zaščita pred UV-sevanjem. Po današnjem oblačnejšem in nestanovitnem dnevu bo to znova aktualno že ob sredini razjasnitvi in v sončnih dneh, ki sledijo.

V četrtek in petek spet sončno in bolj vroče

Izboljšanje se ne bo končalo s sredo. V četrtek in petek bo po trenutni napovedi sončno in prehodno spet bolj vroče, pihal pa bo jugozahodni veter.

Hitre menjave nekoliko svežnejših in vročih dni smo spremljali že v preteklem tednu. Podobno ponovno segrevanje smo spremljali že prejšnji teden, ko so se temperature po kratkotrajni osvežitvi ponekod znova povzpele nad 30 °C.

Natančne temperaturne vrednosti za konec delovnega tedna se lahko do takrat še nekoliko spremenijo, za zdaj pa napoved kaže na sončno in toplejšo drugo polovico tedna.

Današnje nestanovitno vreme se bo zvečer umirilo. Že jutri se bo po jutranji megli in nizki oblačnosti razjasnilo, temperature pa se bodo povzpele do 30 °C. Sončno in prehodno spet bolj vroče vreme se bo nadaljevalo tudi v četrtek in petek.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.