Naslovnica Trendi V SMG od danes kar tri novosti zapored

V SMG od danes kar tri novosti zapored

Avtor: Spletno Uredništvo
Slovensko mladinsko gledališče je začelo sezono 2024-25 na polno, ta teden pa se napovedujejo kar tri novosti. Danes je na vrsti premiera predstave ‘Jata’, jutri se vrača debatni ciklus Dežela pridnih s temo ‘Negotovost bivanja in fašizem’, v petek pa bo na sporedu še premiera gledališkega eseja ‘Kot jabolko sladko, visoko na veji’.
V SMG od danes kar tri novosti zapored

Pia Prezelj in Katarina Stegnar (foto: Matej Povše/SMG)

Danes se v Slovenskem mladinskem gledališču (SMG) ob 19.30 napoveduje premiera predstave ‘Jata’. Režiser je Žiga Divjak, igrajo pa Lina Akif, Primož Bezjak, Damjana Černe, Iztok Drabik Jug (k. g.), Janja Majzelj, Maruša Oblak, Matej Recer, Blaž Šef, Vito Weis ter Lara Wolf ( k. g.). Igra je nastala po knjigi ‘The Wake of Crows: Living and Dying in Shared Worlds’ (‘Po sledi vran: Živeti in umirati v svetovih, ki si jih delimo’) Thoma van Doorena.

“Thom van Dooren med drugim opisuje netipično jato vran, ki se je zaradi podnebnih sprememb in porušenega ravnovesja na planetu po naključju naselila na Nizozemskem. Žiga Divjak jemlje to zgodbo kot izhodišče za avtorski projekt, v katerem se skupaj z ekipo ukvarja s sobivanjem različnih vrst živih bitij na planetu ter se hkrati dotika vprašanja migracij, iskanja boljšega življenja in (ne)možnosti integracije,« razkriva napovednik SMG.

Ponovitve bodo 18., 22., 23., 25. in 26. oktobra, vedno ob 19.30. Jutri, v četrtek 17. oktobra se v SMG vrača tudi debatni ciklus ‘Dežela pridnih’ in sicer z uvodno temo ‘Negotovost bivanja in fašizem’. Voditeljica Kristina Božič bo prav tako ob 19.30 gostila Dragana Petrovca, ki je hkrati en od vodilnih strokovnjakov za kriminologijo, priznan pravnik, raziskovalec in pa tudi pisatelj.

Govora bo o družbenih posledicah negotovosti bivanja in o vzrokih za to, da se v družbi krepi okrutnost. »Kapitalistični sistem, v katerem smo, v življenja posameznikov in posameznic vsiljuje vse več negotovosti. Ali fašizem na čustveni ravni res manipulira z željo ljudi, da bi pobegnili pred lastno ranljivostjo,« piše v napovedniku. Prihodnji četrtek (24. 10.) se sicer obeta še debata ’40 let ponosa’, z gostjo Jedrt Maležič in voditeljico Linn Julian Koletnik.

Zadnja novost tedna pa bo premiera v novem ciklusu gledaliških esejev ‘Takorekoč’, ki nosi naslov ‘Kot jabolko sladko, visoko na veji’. Gre za nov gledališki esej Pie Prezelj, ki ga izvaja skupaj s Katarino Stegnar, nastal pa je v sodelovanju z Goethe-Institutom v Ljubljani ter pod budnim očesom kuratorja cikla Boštjana Narata. Že razprodana premiera bo v petek na vrsti ob 20. uri, prva ponovitev pa bo dan kasneje, v soboto (19. 10.) prav tako ob 20. uri.

»Kot jabolko sladko, visoko na veji se tako na eni strani odpira vprašanju zakona ter pri tem izhaja iz moje lastne poroke in ločitve, na drugi pa (tudi v luči vse večje bivanjske negotovosti) vprašanju radikalizacije posameznikov in skupin, ki prav tako iščejo zavetje in varnost, a ju vzpostavljajo z vzvodi strahu in nasilja. Kje je torej meja med to in ono željo po pripadnosti,« o eseju pravi njegova avtorica.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.