Naslovnica GospodarstvoV prvih petih mesecih leta 2025 izstopa rast odhodkov

V prvih petih mesecih leta 2025 izstopa rast odhodkov

Avtor:
Ministrstvo za finance in Direktorat za proračun sta objavila nove podatke o finančnem dogajanju v državnem proračunu Republike Slovenije za prvih 5 mesecev tekočega leta. V tem obdobju so zabeležili 5,8 milijarde evrov prihodkov in 6,4 milijarde evrov odhodkov. Odhodki so tako v primerjavi za enakim obdobjem lanskega leta narasli za več kot 10 odstotkov.
V prvih petih mesecih leta 2025 izstopa rast odhodkov

Prizor je zelo simboličen, saj pri državnem proračunu ne gre za drobiž (foto: pxhere.com)

Po najnovejšem poročilu Ministrstva za finance in Direktorata za proračun je slovenski državni proračun v prvih petih mesecih leta 2025 zabeležil 5,8 milijarde evrov prihodkov. Od tega največji del predstavljajo davčni prihodki, ki so v tem obdobju dosegli 5,2 milijarde evrov (kar je za 2,7 % več kot v enakem obdobju lanskega leta). Prilivi od davka na dodano vrednost so dosegli 2,2 milijarde evrov (1,6 % kar je več kot lani).

Prek dohodnin so v državno blagajno prejeli 981 milijonov evrov (5,6 odstotka več kot lani). »Celotni prilivi iz dohodnine sicer ne ostanejo državnemu proračunu, ampak del prejmejo občine. V prvih petih mesecih so občine prejele za 29,5 milijona evrov oziroma 4,6 odstotka več sredstev kot lani. Prihodki od trošarin so znašali 644 milijonov evrov oziroma 9,4 milijona evrov manj kot lani.

 Nižji so bili prilivi od trošarin na energente in trošarin na toba,« so pojasnili z MF in dodali, da so poleg tega prejeli 715 milijonov evrov davka od dohodkov pravnih oseb (kar 18,2 % manj kot lani). Proračunskih odhodkov pa se je v prvih 5. mesecih leta nabralo za 6,4 milijarde evrov (kar je 10,8 % več kot lani), dosegli pa so 37,3% načrtovanih odhodkov.

Za transferje družinam in posameznikom so nakazali 858 milijonov evrov (približno enako kot lani), za sklad socialnega zavarovanja je šlo 784 milijonov evrov (10,4 % odstotka več kot lani), za pokojninsko blagajno pa so namenili 657 milijon evrov (za 12,3 % več kot lani). Odhodki za investicije so dosegli  412 milijonov evrov (2,9 % manj kot lani), za subvencije pa so namenili 248 milijonov evrov (za 2 milijona evrov več kot lani).

Posebej so omenili Sklad za obnovo po poplavah avgusta 2023, kamor so v prvih petih mesecih prispevali 199 milijonov evrov, s čemer se je skupni seštevek sredstev, ki so jih namenili za obnovo, do konca aprila letos povzpel na 1,1 milijarde evrov. Dodali pa so še pomembno informacijo, da je proračunski primanjkljaj v mesecu maju znašal 287 milijonov evrov, akumuliran primanjkljaj v prvih petih mesecih leta 2025 pa znaša 564 milijonov evrov.

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.