V vodah Piranskega zaliva je potekala prva od skupno štirih akcij čiščenja morskih travnikov. Te akcije so ključne za ohranjanje biotske raznovrstnosti v slovenskih teritorialnih vodah, že uvodna pa je pokazala na zaskrbljujoče stanje, saj so iz morja pred Portorožem potegnili kar 380 kg smeti.
Zavod YouSea je ob podpori podjetja Spar Slovenija in Javnega podjetja Okolje Piran izpeljal prvo do skupno štirih doslej predvidenih akcij čiščenja slovenskih morskih travnikov. Ti podvodni travniški ekosistemi so namreč ključni za ohranjanje celotnega morskega življenja. Prav zato se poleg fizičnega odstranjevanja odpadkov v sklopu akcije udeleženci intenzivno posvečajo predvsem osveščanju o pomenu teh naravnih habitatov.
»So izjemno pomembni proizvajalci kisika in naravni filtri, ki čistijo vodo. Umirjajo valove ter zagotavljajo prostor za življenje in razmnoževanje številnim morskim vrstam. Poleg tega stabilizirajo morsko dno in so izjemno učinkoviti pri absorbiranju in shranjevanju ogljikovega dioksida,« je ob tem za spletno stran Slovenske turistične organizacije (STO) slovenia.info pojasnila vodja Zavoda YouSea dr. Irena Fonda.
Uvodna čistilna akcija je potekala na teritoriju občine Piran in sicer na morskem travniku, ki sega vse od rta Seča do Lucijske plaže. Tam so profesionalni potapljači in prostovoljci odstranjevali odpadke, skrite med listi morskih trav, ter v odpadkih najdene živalce (npr. rakci se radi naselijo v vsaki prazni trdni embalaži) zelo previdno vračali nazaj v morsko okolje. Že uvodna akcija pa je pokazala na zaskrbljujoče stanje, saj so iz morja potegnili kar 380 kg smeti.
Tokrat preiskano dno je bilo onesnaženo s steklenicami, plastenkami, pločevinkami, kosi železa, opremo za športni ribolov, avtomobilskimi gumami, staro cerado, tepihom, žlebom, potapljaško masko, škornjem… Vsi pa se zavedajo, da so te akcije čiščenja, ki jih bo skoraj zagotovo potrebno ponavljati vsako leto, le del rešitve. Drugi del rešitve pa predstavlja preprečevanje vsakršnega onesnaževanja slovenskega morja.