Evropska komisija je zaključila svoj izbor napovedanih kompetenčnih centrov za čipe in polprevodnike po EU. Med potrjenimi centri oz. projekti je bil tudi slovenski, za katerim stoji konzorcij šestih pomembnih slovenskih institucij.
Ministrstvo za digitalno preobrazbo (MDP) je potrdilo, da je Komisija EU pravkar oznanila svoj izbor 27 kompetenčnih centrov za čipe in polprevodnike v 24 državah članicah EU, med katerimi je tudi Slovenija. Ti centri bodo predvsem MSP in start-up podjetjem zagotavljali osnovne vire za razvoj področja polprevodnikov in čipov, nudili pa bodo tudi podporo, usposabljanja in dostop do velikih infrastrukturnih objektov, kot so pilotne linije in platforme za oblikovanje.
»Vodilni partner slovenskega konzorcija je Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, v konzorciju so še Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, Univerza v Novi Gorici, Institut Jožef Stefan ter Center odličnosti nanoznanosti in nanotehnologije – Nanocenter Ljubljana,« so o slovenskem konzorciju pojasnili z MDP.
Na ministrstvu so torej storili vse potrebno, da se je ta skupina slovenskih institucij lahko prijavila na evropski razpis in da je bila na koncu dejansko tudi potrjena s strani EU za izvajanje dejavnosti kompetenčnega centra za čipe in polprevodnike. Z vidika Republike Slovenije gre za pomebno strateško ciljno usmeritev, ki naj bi poleg ostalih koristi zagotovila tudi dolgoročne investicije v lokalno strokovno znanje.
Z Ministrstva za digitalno preobrazbo so še dodali, da bodo vsi ti novi evropski kompetenčni centri za čipe in polprevodnike povezani v skupno mrežo. Tako bodo lahko obenem podpirali evropsko industrijo polprevodnikov in skrbeli za specifične potrebe lokalnih ekosistemov.