Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo (DRSI) je spomnila, da se v petek, 15. novembra prične izvajanje zimske službe na glavnih in na regionalnih cestah po vsej državi. Sicer prvo sneženje pogosto preseneti pristojne službe, morda pa bo letos drugače.
Zimske aktivnosti zaposlenih na Direkciji Republike Slovenije za infrastrukturo (DRSI) se bodo pričele pojutrišnjem (15. novembra), zato so jih posebej predstavili v obvestilu za javnost. Navedli so, da je za izvajanje zimske službe na 6133 km glavnih in regionalnih cest po Sloveniji na voljo 951 delavcev in 419 snežnih plugov, poleg tega pa še 201 vlečnih posipalcev, 202 avtomatska posipalca, 53 snežnih rezkarjev ter 550 drugih vozil oz. mehanizacije.
V skladiščih je trenutno na voljo 19.401,66 tone soli za posipanje cest. Ekipe koncesionarjev, ki izvajajo gospodarsko javno službo vzdrževanja državnih cest, sicer v času zimske službe delujejo v 34 cestnih bazah, kjer je neprekinjeno 24-ur dežura glavni dežurni pri vsakem koncesionarju, po en voznik in strojnik pa sta pri v pripravnosti, vendar na domu (skladno z navodili koncesionarja in upoštevajoč ’12 zimskih točk’, ki začenjajo aktivnosti v drugi fazi).
Med rednega aktivnosti v času zimske službe sodi tudi intenzivno opazovanje vremena, stalna analiza podatkov z vremenskih postaj ob cestišču in izvajanje kontrolnih voženj, saj so razmere na vozišču na posameznih mikrolokacijah (mesta ob vodi, senčne lege, premostitveni objekti, klanci) zelo specifične in drugačne kot v neposredni bližini. Na podlagi analize zbranih podatkov se potem izbira optimalna strategija za pluženje in posipavanje.
Na vozila s posipalniki se namešča merilce temperature in na osnovi trenutne temperature zraka in temperature cestišča med posipavanjem sproti prilagaja količine soli in določa kritična mesta za nastanek poledice. Zaposlenim na DRSI in vsem koncesionarjem je jasno, da sta njihova primarna cilja zagotoviti varnost na slovenskih cestah in zagotoviti čim boljšo pretočnost prometa tudi ob močnem sneženju ali poledici. To pa včasih ni prav enostavno.
»Ustrezno pretočnost prometa pa je težko vzdrževati v času obilnih snežnih padavin, ko na cestišče nanese več cm snega, še preden plužna vozila zaključijo krog pluženja. Ob močnem sneženju se promet upočasni in tudi plužno vozilo potrebuje več časa, da zaključi pluženje na celotni trasi, kar pomeni, da v času močnega sneženja ni možno zagotavljati tako imenovano črno cesto, torej vozišče brez snega,« se najbolj pogoste in obenem tudi največje težave zimskega vzdrževanja cest zavedajo na DRSI.