Z Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport so sporočili, da so glede javnega poziva, ki so ga izvedli v sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, nazadnje izbrani štirje javni leseni objekti, ki bodo sofinancirani iz sredstev Gozdnega sklada. Gre za vrtca v Spodnjem Dupleku in v Muti, za Center prostovoljstva in razvoja vinske kulture v Razkrižju ter za Tržnico Ivančna Gorica.

Takšen bo leseni večnamenski ambient v Prešernovi domačiji v Vrbi (foto: Atelje Ostan Pavlin/Ministrstvo za kulturo)
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ) je v sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) zaključilo postopke glede javnega poziva za sofinanciranje objektov, ki bodo služili tudi za promocijo lesene gradnje. Nazadnje so določili štiri javne demo lesene objekte, za katere bodo iz proračunskega sklada za gozdove skupno namenili 600.000 evrov.
»Z javnim pozivom gospodarsko ministrstvo že drugo leto zapored podpira projekte gradnje vzorčnih lesenih javnih objektov. Takšna oblika promocije je pomembna tako z vidika krepitve gozdno-lesne verige, kot tudi z vidika prikazovanja učinkov tovrstne gradnje na znižanje ogljičnega odtisa. Predstavlja prednosti, ki jo omogoča lesena gradnja, od zdravega bivanjskega okolja do hitrosti gradnje,« so sporočili z MGTŠ.
Skupna vrednost novih štirih projektov znaša nekaj manj kot 8,8 milijona evrov, tako da subvencije za uporabo lesa prestavljajo le zelo majhen delež. Vseeno pa naj bi pri teh 4 objektih posredno šlo tudi za razvoj slovenske lesno-predelovalne industrije, za ustvarjanje zelenih delovnih mest, za regionalni razvoj, za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, za samooskrbo in za krožno gospodarstvo.
Subvencije bodo prejeli večnamenska dvorana oziroma Center prostovoljstva in razvoja vinske kulture v Razkrižju, tržnica v Ivančni Gorici ter vrtca v Spodnjem Dupleku in v Muti. Sicer je po Sloveniji novih ali prenovljenih lesenih objektov vse več – pravkar na primer poteka prenova Prešernove domačije v Vrbi. Les pa je zagotovo med najpomembnejšimi naravnimi viri Slovenije, saj kar 58 % države pokrivajo gozdovi.