Direktorat za proračun in Ministrstvo za finance sta včeraj objavila podatke o realizaciji državnega proračuna v prvih osmih mesecih letošnjega leta. V dokumentu izstopa podatek, da so za stroške dela ožje državne uprave letos porabili približno 1 milijardo evrov manj kot v enakem obdobju lanskega leta.
Direktorat za proračun in Ministrstvo za finance sta kot običajno tudi na pričetku meseca septembra objavila sveže podatke o finančnem stanju državnega proračuna. Tokrat so primerjali prvih 8 mesecev letošnjega leta z enakim obdobjem leta 2021. V državni proračun RS se je letos od 1. januarja do 31. avgusta nabralo za okrog 8,2 milijarde evrov prihodkov, kar je približno 1,2 milijarde evrov, oziroma 16,7 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.
»Odhodki so se primerjalno znižali za 892 milijonov evrov oziroma 9,4 % na približno 8,6 milijarde evrov, proračun pa je imel tako v prvih osmih mesecih okoli 342 milijonov evrov primanjkljaja. Davčni prihodki so se v prvih osmih mesecih ustavili pri skoraj 7 milijardah evrov, kar je 17,5 % oziroma 1 milijarda evrov več kot v enakem lanskem obdobju,« so med drugim zapisali v zadnjem sporočilu za javnost.
Nedavčnih prihodkov se je doslej letos nabralo za 509 milijonih evrov, kar je 10,7 % manj kot v enakem obdobju lani. Slovenija je iz virov EU načrpala že 608 milijonov evrov sredstev oziroma skoraj 154 milijonov evrov več kot v primerljivem obdobju lani. Posebej zanimiv je podatek, da so za stroške dela ožje državne uprave namenili približno 1 milijardo evrov oziroma 6,5 % manj kot v enakem lanskem obdobju.
Znižanje je v večji meri posledica neizplačila dodatkov za delo v posebnih pogojih in tveganih razmerah, saj so se razmere glede pandemije koronavirusa letos na splošno precej izboljšale. Za transfere posameznikom in gospodinjstvom so porabili 1,3 milijarde evrov oziroma 30,4 % manj kot lani. Pri tem so se za 27 milijonov evrov ali 21 % znižala sredstva, ki so namenjena za brezposelne, saj se je znižala stopnja nezaposlenosti.